Międzynarodowa wystawa surrealistów wkrótce w Legnicy

Już wkrótce w muzeum zagoszczą surrealiści z całej Europy i ich dzieła. Wernisaż wystawy "W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternational” odbedzie się podczas Nocy Muzealnej, czyli 13 maja o godz. 17. Odwiedzi nas kilkudziesięciu malarzy z całej Europy. Zapraszamy.


otwarcie wystawy prac Jarosława Jaśnikowskiego „Machiny wyobraźni...” Skąd się wziął pomysł tej wystawy? 25 listopada 2022 r. podczas otwarcia wystawy prac Jarosława Jaśnikowskiego „Machiny wyobraźni...” artyście towarzyszyli jego francuscy koledzy ze stowarzyszenia Art'PAIRinternational, Bruno Altmayer (Prezes stowarzyszenia) i Jean-Noël Riou . Podczas spotkania zapowiedziano, że w tym roku w naszym muzeum otwarta zostanie wystawa prac artystów uprawiających realizm magiczny z całego świata i należących do stowarzyszenia. I tak oto możemy już oficjalnie to ogłosić. 13 maja podczas Nocy Muzeów zostanie otwarta wystawa „W świecie magicznego realizmu. Artyści otwarcie wystawy prac Jarosława Jaśnikowskiego „Machiny wyobraźni...” Art’PAIRinternational”. Mecenasem wystawy jest Wydawnictwo Artystyczne Lux Artis.

Jest to pierwsza w Polsce wystawa międzynarodowej grupy artystycznej Art'PAIRinternational zrzeszającej najlepszych artystów tworzących w nurcie szeroko pojętego surrealizmu. Grupa ma charakter międzynarodowy, a tworzący ją artyści pochodzą z takich krajów jak Francja, Polska, Szwajcaria czy Belgia. Artyści, których prace prezentujemy, uprawiają magiczny realizm. To kierunek w malarstwie, który narodził się w latach 20. XX wieku. Stanowi on specyficzną formę surrealizmu, która na płótnie prezentuje światy z pogranicza jawy i snu. Realizm magiczny nagina prawa fizyki, a postacie i przedmioty wydają się nie do końca realne.

W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternationalNa wystawie będziemy prezentować prace dziewiętnastu artystów, wśród nich są: Bruno Altmayer, Andrée Bars, Michel Barthélemy, Pavlina Boroshova, Katarzyna Bułka-Matlacz, Liliane Caumont, Benjamin Claudel, Patricia Cronier Zohar, Monica Fagan, Dan Jacobson, Jarosław Jaśnikowski, François Joly, Marcin Kołpanowicz, David Lefebvre, Danny Mellinger, Jean-Noël RIOU, Patrice Servage, Michaël Thomazo i Thierry Van Quickenborne.

Art'PAIRinternational jest odgałęzieniem Stowarzyszenia Pro Arte Imaginis Réalismus am Oberrhein, które zostało założone w 1991 roku przez artystów z Palatynatu, Badenii-Wirtembergii i Alzacji. Od 2012 roku kolektyw otworzył się międzynarodowo, dołączając artystów z Austrii, Belgii, Polski i Szwajcarii. Nowi członkowie w swojej twórczości nawiązują do podstaw nurtu z zakresu sztuki fantastycznej i realizmu wizjonerskiego (w tym fantastyki, surrealizmu, symbolizmu, czy steampunku, itp.). Art'PAIR został utworzony w celu rozwijania jego ekskluzywnego i międzynarodowego kierunku wizjonerskiego, również po to, aby umożliwić realizmowi reńskiemu skupienie się na swojej regionalnej tożsamości artystów realizmu i fantasy. Oba podmioty działają obecnie niezależnie, ale w ścisłej współpracy.

W świecie magicznego realizmu - zaproszenie