Tajniki metaloplastyki. Wakacyjne ozdoby z miedzianego drutu
Jest czerwona, zdrowa i można z niej wygiąć niemal wszystko. Wydobywaną w naszym regionie miedź stosuje się w elektronice, budownictwie i w sztuce. No właśnie… Stwórzmy więc z miedzianego drutu nasze wakacyjne dziełka sztuki: breloki, przywieszki, pierścionki i wszystko, co latem podpowie wyobraźnia. Zapraszamy na warsztaty cięcia, gięcia i wyplatania tego metalu. Będzie dobra wakacyjna zabawa.
Zajęcia (wykonywanie ozdób z miedzi) obejmują: spacer po wystawie „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu” lub „Wielkie ssaki epoki lodowcowej”, ćwiczenie zdolności manualnych i kreatywności.

Czas: około 60 minut
Wiek – od 6 lat
Cena – 10 zł od osoby

Po co mamutowi ciosy? Tworzymy kamienne zoo epoki lodowcowej
Mamut, nosorożec włochaty, prażubr, tur, renifer.... Część tych zwierzaków poznaliście oglądając filmowe przygody bohaterów „Epoki lodowcowej”. Teraz podczas zwiedzania wystawy prezentującej wielkie ssaki tamtego okresu możecie się przekonać, jakie miały rozmiary, czym się żywiły i dlaczego tak naprawdę zgięły. Potem na kamieniach wspólnie zrekonstruujemy zwierzęta plejstocenu. Będą stanowić świetnie ozdoby naszych biurek.
Zajęcia (warsztaty rysowania na kamieniach) obejmują spacer po wystawie „Wielkie ssaki epoki lodowcowej”, zdobienie kamieni motywami fauny plejstocenu, ćwiczenie zdolności manualnych i kreatywności.

Czas: około 60 minut
Wiek – od 6 lat
Cena – 10 zł od osoby

Jaskinia pełna tajemnic. Zostań malarzem z pradziejów
Pierwsi malarze zaczynali w jaskiniach. Tam w mroku rozświetlanym płomieniami ognia powstawały ich obrazy. Kryją się na nich dawne zwierzęta, sceny polowań, tajemnicze rytuały przedstawione w kolorach, których dostarczała natura. Byki, oszczepy, bizony, mamuty, ogień, hybrydy ludzko-zwierzęce.
Odtwórzmy pradziejowe motywy na papierowych teczkach, w których następnie będziemy mogli przechowywać nasze dokumenty, zdjęcia i inne drobiazgi.
Lub dla młodszych:
Odtwórzmy pradziejowe motywy na papierowych kopertach, które będziemy mogli wysłać babci lub dziadkowi z wakacyjnymi pozdrowieniami.  

Zajęcia (zdobienie papierowych teczek, a w przypadku młodszych dzieci kopert lub kartonowych laurek motywami malarstwa naskalnego) obejmują spacer po wystawie „Wielkie ssaki epoki lodowcowej”, zdobienie motywami z dawnych jaskiń, ćwiczenie zdolności manualnych i kreatywności.

Czas: około 60 minut
Wiek – od 6 lat
Cena – 10 zł od osoby

Mamut z muralu. Wspólnie zaprojektujmy ścianę legnickiej kamienicy
Pierwsi artyści malowali na ścianach jaskich. Dziś murale stały się popularną formą sztuki. Zdobią, informują, przekazują ważne treści. Znajdziemy je także na ścianach legnickich kamienic. Zatem stwórzmy wspólny projekt muralu, który chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście. Przedstawmy na nim zwierzęta, które niegdyś zamieszkiwały okolicę. Niech przypomina, że los ziemi w naszych rękach.
Zajęcia (wspólne projektowanie muralu na planszy z szarego papieru) obejmują spacer po wystawie „Wielkie ssaki epoki lodowcowej”, ćwiczenie zdolności artystycznych, planowania i kreatywności.

Czas: około 60 minut
Wiek – od 6 lat
Cena – 10 zł od osoby