Tajniki metaloplastyki. Biżuteria, dizajnerskie ozdoby do domu i na święta

Jest czerwona, zdrowa i plastyczna. Wykorzystuje się ją w elektronice, budownictwie, do produkcji przedmiotów użytkowych, ale i w sztuce. Z miedzianego drutu bez trudu można zrobić biżuterię, wieszadełka choinkowe i inne drobiazgi, które ozdobią dom. A że miedź to metal, który ostatnio jest modny zarówno w wyposażeniu wnętrz, jak i produkcji biżuterii, zapraszamy na warsztaty cięcia, gięcia, wyplatania tego metalu.
Zajęcia obejmują: spacer po wystawie „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu”; zapoznanie się z tematem wykorzystywania miedzi przez człowieka, rozwijanie zdolności manualnych i kreatywności, warsztaty wykonywania ozdób z miedzianego drutu.

Czas – około 60 minut.
Wiek – od 6 lat
Cena – 10 zł od osoby. 

Po co malarzowi miód? Laboratorium koloru

Czym zajmuje się artysta? Co różni go od rzemieślnika? Jak powstaje dzieło? Dlaczego sztuka jest potrzebna? Jak stworzyć swój własny kolor? Warsztaty nie tylko przybliżą nam prace legnickiego artysty Edwarda Mirowskiego, malarza, rzeźbiarza, twórcy słynnego Julka, ale także pozwolą odkryć w sobie artystę. Przekonamy się, jak świetnie można bawić się farbą i kolorem.
Zajęcia obejmują: spacer po wystawie „Mirowski. Znany i nieznany”, ćwiczenia z widzenia barw – koło barw, laboratorium koloru – robimy farbę akwarelową; zabawę malarską – odkrywamy w sobie artystę!

Czas – około 60 minut.
Wiek – od 6 lat
Cena – 10 zł od osoby.

„Legnica na afisz!”. Patrzysz i wiesz

Czym jest afisz? Do czego służy i jakie informacje powinien zawierać? Co różni go od plakatu? Techniką kolażu, mieszając różne techniki plastyczne, i z materiałów z recyklingu nauczymy się przygotowywać prawdziwe afisze i plakaty, które są  świetnym sposobem informacji. Skorzystamy z  własnych pomysłów, poszukamy inspiracji na wystawie „Sensacja dla Legnicy! Miasto na powojennych afiszach” oraz u artystów Polskiej Szkoły Plakatu.
Zajęcia obejmują: spacer po wystawie „Sensacja dla Legnicy! Miasto na powojennych afiszach”, warsztaty kolażu – komponujemy współczesny afisz z materiałów z odzysku.

Czas: około 60 minut
Wiek – od 10 lat
Cena – 10 zł od osoby.

Akademia dla dam i rycerzy, czyli grafika przemawia

Akademia Rycerska – ozdoba Legnicy i jeden z najpiękniejszych przykładów  architektury baroku na Dolnym Śląsku. Dziś mieści się tu muzeum i Legnickie Centrum Kultury, dawnej w akademii kształciła się szlachecka młodzież. Podczas warsztatów zaprojektujemy własny szablon i wykonany odbitki naszych ulubionych  miejsc, zabytków i eksponatów związanych z bogatą historią tego gmachu i Legnicy.
Zajęcia obejmują: spacer po wystawie „Akademia Rycerska w Legnicy. Dzieje gmachu i instytucji”; warsztaty graficzne – kalkografia; projektujemy szablon i wykonujemy odbitki związane tematycznie z wystawą.

Czas – około 60 minut.
Wiek – od 6 lat
Cena – 10 zł od osoby.

Skarby średniowiecznej bitwy. Czy monotypia jest techniką przypadku?

Jak wyglądali Mongołowie? Jakie rysy miały ich twarze? W jaką broń byli wyposażeni? Co było charakterystyczne dla tamtych czasów? Proponujemy warsztaty graficzne z monotypii. Pozwolą nam odtworzyć klimat wielkiej średniowiecznej bitwy i całą gamę historycznych skojarzeń.
W monotypii graficznej odbitkę uzyskuje się poprzez rysowanie na odwrocie przyłożonego do rozprowadzonej farby papieru. Wymaga to wielu prób, jeśli chcemy świadomie pokierować procesem technicznym. Ale możemy również pozwolić sobie na przypadkowe efekty, które mogą okazać się dużo bardziej interesujące. Mamy dużo do odkrycia!
Zajęcia obejmują: spacer po wystawie „Bonus Campus 1241, czyli poszukiwania pola bitwy”, warsztaty graficzne.

Czas – około 60 minut.
Wiek – od 6 lat
Cena – 10 zł od osoby.

Na muzealnym boisku. Kolażowy mecz nie tylko dla piłkarzy

Dwie drużyny, emocje, współpraca i rywalizacja. Który zespół znajdzie lepszy pomysł? Który za pomocą kleju, nożyczek, farb stworzy ciekawszą opowieść o futbolu? O tym zadecyduje tajemniczy arbiter… Proponujemy niezwykły mecz, którego efektem będę  kolaże o tematyce sportowej.
Zajęcia obejmują: spacer po wystawie Hej, Miedź! 50 lat klubu piłkarskiego Miedź Legnica”, warsztaty kolażu w grupach - dwa zespoły, które ze sobą rywalizują próbując poczuć piłkarskie emocje; czyli mistrzowski pojedynek na kolaże.

Czas – około 60 minut.
Wiek – od 6 lat
Cena – 10 zł od osoby.