Muzeum z trzema nominacjami - LKR 2021

Trzy związane z Muzeum Miedzi wydawnictwa zostały nominowane do tytułu Legnickiej Książki Roku 2021.

Dwa z nich: katalog „Dawna Legnica. Obraz miasta w grafice i malarstwie w zbiorach Muzeum Miedzi” Grażyny Humeńczuk oraz „Miedź Legnica. Pół wieku piłkarskiego klubu” autorstwa dyrektora instytucji Marcina Makucha i Mariusza Bacha to publikacje wydane przez Muzeum Miedzi. Trzecia „Czerwony Młyn. Historie z powojennej Legnicy”, którą napisał pracownik muzeum Marek Żak, wydał legnicki Prographic. Kapituła do nagrody nominowała także: od lat związanego z Satyrykonem rysownika Tomasza Brodę za „Najlepsze gołąbki jadłem u Eli” (wyd. Legnickie Centrum Kultury) i legniczanina Przemka Corso za „Serca twego chłód” (wyd. Rebis).

Wyboru dokonano spośród 24 tytułów. Kapitule przewodniczyła Dorota Purgal, była wiceprezydent Legnicy a zasiadali w niej: Bogumiła Słomczyńska, przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy, Antonina Trawnik, prezes Towarzystwa Miłośników Legnicy „Pro Legnica”, Barbara Morawiec, przewodnicząca legnickiego Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Grzegorz Chmielowski, redaktor „Gazety Wrocławskiej”, Mieczysław Pytel, przedstawiciel środowiska czytelniczego, Grażyna Pichla, radna miejska, Lilla Sadowska, redaktor naczelna portalu Lca.pl. Zwycięzcę poznamy niebawem podczas tradycyjnej gali.

Przy wyborze punktowano: staranność edytorską, estetykę graficzną, staranność redakcyjną, atrakcyjność tematu, wartość poznawczą i artystyczną, oryginalność, efekt indywidualnej pracy osoby lub zespołu, oddziaływanie na społeczność miasta, regionu, kraju, no i oczywiście związek publikacji lub autora z Legnicą.

Organizatorami konkursu są Miejska Biblioteka Publiczna w Legnicy oraz Muzeum Miedzi w Legnicy.