Spacerowali śladami reformacji

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spacerze historycznym „Ścieżkami reformacji. Od kościoła Marii Panny po szkołę Jadwigi”, na który w minioną sobotę (17 bm.) zabrało Muzeum Miedzi w Legnicy.

Była to jedna z imprez towarzyszących obchodom 500-lecia reformacji i 830-lecia kościoła Mariackiego organizowanym przez parafię ewangelicko-augsburską w Legnicy.

Uczestnicy spaceru mieli okazję poznać historię świątyni, jej wnętrze, sztukę, ale i architekturę, a także sylwetki osób, które miały znaczący wpływ na rozwój legnickiego ewangelicyzmu. Ponadto zostali oprowadzeni po plenerowej wystawie „Kościół Marii Panny w Legnicy ‒ podróż przez wieki…” na temat dziejów kościoła. Ponieważ deszczowa pogoda nie pozwoliła ruszyć w miasto, uczestnicy wysłuchali ciekawostek i historii innych obiektów związanych z reformacją i ewangelicyzmem, takich jak obecna katedra i Szkoła Podstawowa nr 4, w murach kościoła Mariackiego. Spacer, zakończony brawami, poprowadzili pracownicy muzeum Barbara Pietras i Tomasz Grabowski.

Prezentowaną przed kościołem Mariackim wystawę tworzy unikatowa ikonografia związana z obiektem, panoramy miasta, archiwalne i współczesne zdjęcia. Wśród nich widoki kościoła sprzed pożaru w 1822, wnętrze z czasów wizyty Wyspiańskiego w 1890 r. czy medale o tematyce reformacyjnej. Ekspozycja pozwala prześledzić dzieje tej ważnej i najstarszej w mieście zachowanej świątyni, dowiedzieć się, jakie historyczne wydarzenia się w niej rozegrały. Pozwoli też poznać postaci, które wpłynęły na rozwijanie ruchu reformacyjnego na Śląsku, a także istotnych dla legnickiego ewangelicyzmu i samego kościoła duchownych. Przygotowaną przez Tomasza Grabowskiego z Muzeum Miedzi wystawę będzie można oglądać do końca roku. Zapraszamy.

W ramach obchodów rocznicowych legnicka parafia ewangelicko-augsburska przygotowała też inne wydarzenia, m.in. koncerty i konferencję, która odbyła się w Muzeum Miedzi w Akademii Rycerskiej.