Promocja wydawnictwa "Drogą S3 w przeszłość. Odkrycia archeologiczne z lat 2015-2017" z udziałem autorów: Tomasza Stolarczyka oraz Przemysława Paruzela, 6 marca godz. 17.00, Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2 (Muzeum Miedzi) . Wstęp bezpłatny

Drogą S3 w przeszłość. Odkrycia archeologiczne z lat 2015-2017Wystawa Drogą S3 w przeszłość. Odkrycia archeologiczne z lat 2015-2017 przygotowana przez Muzeum Miedzi w Legnicy miała na celu przybliżenie badań archeologicznych związanych z budową drogi ekspresowej S3 na odcinku między Bolkowem, Jaworem, Legnicą i Lubinem. W ich wyniku pozyskane zostały liczne zabytki, które związane są z kilkoma odcinkami pradziejów: neolitem, epoką brązu i wczesną epoką żelaza, okresem wpływów rzymskich, jak również wczesnym i późnym średniowieczem oraz wczesną nowożytnością.
    W grupie zabytków prezentowanych zarówno na wystawie, jak i w katalogu, na szczególną uwagę zasługują przedmioty pochodzące z dwóch cmentarzysk okrytych w Paszowicach, gm. loco, oraz Duninie, gm. Krotoszyce. W ich obrębie zadokumentowano i przebadano ponad 800 grobów pochodzących z epoki brązu oraz wczesnej epoki żelaza (1500-400r. p.n.e.) łączących się ze społecznościami kultury przedłużyckiej i łużyckiej.
    Mamy nadzieję, że zarówno te, jak i pozostałe obiekty wybrane do prezentowanego katalogu pozwolą Czytelnikom na podróż w czasie i przestrzeni, na podróż drogą S3 w przeszłość.