Stalag Luft 3 Sagan i Wielka Ucieczka – historie nieznane

Zaproszenie na wykład Marka Łazarza dyrektora Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu / 27 marca 2019 r., godz. 17:00 Akademia Rycerska/

wykład Marka Łazarza

Podczas prelekcji przedstawiona będzie historia obozu jenieckiego Stalag Luft 3, który funkcjonował w Żaganiu (niem. Sagan) w latach 1942 – 1945. Obóz dla oficerów Lotnictwa alianckiego rozsławiła masowa ucieczka w marcu 1944 roku. Wydarzenie przeszło do historii jako Wielka Ucieczka i doczekało się ekranizacji w postaci amerykańskiej produkcji "The Great Escape" (1963) ze Stevem McQueenem i Charlesem Bronsonem w rolach głównych.

Konwój eskortujący oficerów zatrzymał się w lesie koło zjazdu autostradowego do Legnicy, gdzie ich zamordowano. Zwłoki zostały skremowane w legnickim krematorium, a urny z prochami przewieziono do obozu w Żaganiu. Był to jedyny wypadek kremacji zamordowanych jeńców wojennych w II Wojnie Światowej. Po zakończeniu wojny urny złożono na Cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej na Cytadeli w Poznaniu.

źródło:http://www.pamiec-dialog.pl

Prelegent: Marek Łazarz, ur. 1971. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

Wykład Marka Łazarza dyrektora Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu
"Stalag Luft 3 Sagan i Wielka Ucieczka – historie nieznane"
27 marca 2019 r., godzina: 17:00
Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2