Ogólnopolska Olimpiada Mediewistyczna

Po raz kolejny gościliśmy młodych miłośników średniowiecza. Uczniowie 24 szkół z całego kraju zmierzyli się w Legnicy w finale XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej, który przeprowadzono w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa 18 i 19 kwietnia.

Ogólnopolska Olimpiada MediewistycznaZnawcy średniowiecza rywalizowali w Legnicy. W ramach poznawania historii młodzi znawcy historii zwiedzali Zamek Piastowski i Mauzoleum Piastów, dwa największej klasy legnickie zabytki, po których oprowadzali ich pracownicy muzeum. Najlepiej na pytania odpowiedziała Alicja Kwapiszewska z krakowskiego V LO w Krakowie, zdobywając tym samym I miejsce. Na drugim miejscu znalazło się dwóch laureatów: Igor Kuśmierek z V LO w Krakowie i Wojciech Topa z I LO w Krakowie, trzeci był Konrad Bondarewicz z II LO w Białymstoku. Nagrody wręczał im m.in. Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy. Organizatorem Olimpiady było Collegium Witelona, a współorganizatorami Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Olimpiada pokazała, że w Polsce mamy jednak całkiem sporo utalentowanych i pasjonujących się historią młodych ludzi.  Ogólnopolska Olimpiada Mediewistyczna odbywa się od 2006 r. Po raz pierwszy zorganizował ją Uniwersytet Gdański. Od dwóch lat siedziba Komitetu Głównego Olimpiady mieści się w Legnicy, w Collegium Witelona. Przewodniczącym Komitetu Głównego jest prof. dr hab. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego, na co dzień przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich.olimpiada-mediewistyczna-01
XVII Ogólnopolska Olimpiada Mediewistyczna
olimpiada-mediewistyczna-02
olimpiada-mediewistyczna-03
olimpiada-mediewistyczna-04
olimpiada-mediewistyczna-05