Muzeum Miedzi wyróżnione!

Muzeum Miedzi w Legnicy znalazło się wśród dolnośląskich placówek, które w 2022 roku zorganizowały najciekawsze wystawy i wydarzenia.

W ubiegły piątek, 13 bm., w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu odbył się finał „Konkursu na najlepsze wydarzenie muzealne 2022 roku”. Zorganizował go Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i regionalny oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Jury konkursu wyróżniło naszą ekspozycję „Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz”, której kuratorem była Barbara Pietras, kierowniczka Działu Sztuki.

Przypomnijmy, Zbigniew Frączkiewicz jest jednym z najważniejszych dla zagłębia miedziowego artystów, jego artystyczna droga zaczęła się w Legnicy w latach 70. Wystawa przekrojowo prezentowała twórczość rzeźbiarza.

Muzeum Miedzi w Legnicy otrzymało wyróżnienie. Natomiast wśród nagrodzonych znaleźli się Pawilon Czterech Kopuł, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu czy Muzeum Miejskie Dom Gerharda Hauptmanna. Warto wiedzieć, że w naszym regionie półtora miliona eksponatów prezentowanych jest w 68 muzeach. Organizują one nawet 350 wystaw i 1000 przedsięwzięć edukacyjnych czy naukowych, rocznie przyciągając do muzeów 2 miliony osób!

Konkurs na najciekawsze wydarzenia w 2022 roku zorganizowano po to, by wykorzystać ich ogromny potencjał turystyczny muzeów, zaprezentować ofertę mieszkańcom, a także umacniać tożsamość kulturową regionu, ukazując walory miejsc zajmujących się sztuką i artystycznym przekazem na Dolnym Śląsku

W konkursie wyodrębnione zostały trzy kategorie: wystawy czasowe, przedsięwzięcia edukacyjne oraz projekty naukowe. Przy wyłanianiu wygranych kierowano się stopniem wykorzystania dóbr kultury, innowacyjnością projektów, możliwością użycia ich do rozwoju muzeów, potencjałem promocyjnym oraz znaczeniem wydarzeń dla kultury Dolnego Śląska.

Podczas uroczystej ceremonii wyróżnienie odebrał kurator wystawy Barbara Pietras i Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy (na zdjęciu).

Laureaci
Podczas Dolnośląskiego Kongresu Kultury w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu wręczono nagrody laureatom.

W kategorii Wystawy czasowe nagrodzono:
* Pierwsze miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za wystawę „Abakanowicz. Totalna”
* Drugie miejsce ex aequo: Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa”
* Drugie miejsce ex aequo: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju za przedsięwzięcie „Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza”
* Trzecie miejsce: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze za przedsięwzięcie „W kręgu profesora Zbigniewa Horbowego”

Wyróżnienie: Muzeum Historyczne w Lubinie za przedsięwzięcie „Pionierzy lubińscy 1945”
* Wyróżnienie: Muzeum Miedzi w Legnicy za przedsięwzięcie „Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz”

W kategorii Przedsięwzięcia edukacyjne nagrodzono:
* Pierwsze miejsce ex aequo: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu za przedsięwzięcie „Program edukacyjny towarzyszący wystawie Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu” i Muzeum Miejskie Dom Gerharda Hauptmanna za przedsięwzięcie „Zwiedzanie muzeum w formie spektaklu teatralnego połączone z teatralnym postscriptum”.
*Drugie miejsce: Muzeum Regionalne w Lubaniu za przedsięwzięcie „Sudecki festiwal minerałów. Minerały i zabawa”
* Trzecie miejsce ex aequo: Muzeum Ziemi Kłodzkiej za przedsięwzięcie „Warsztaty Malowanie na szkle oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy za przedsięwzięcie „Dziś są moje urodziny – astronom Maria Kunic, Cunitz, Cunitia”
* Wyróżnienie: Muzeum Panorama Racławicka Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za przedsięwzięcie „Programy edukacyjne w małej rotundzie muzeum Panorama Racławicka”
* Wyróżnienie: Muzeum Książąt Lubomirskich Zakład Narodowy im. Ossolińskich za przedsięwzięcie „Zapomniane dziedzictwo Sudetów. Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich”
* Wyróżnienie: Muzeum Współczesne Wrocław za przedsięwzięcie „Spektrum światła. Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy”
W kategorii Projekty naukowe wyróżniono:
* Muzeum Etnograficzne Odział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za przedsięwzięcie „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892-1955)”