Spacer po Legnicy śladami Blätterbauera

Jak wyglądała Legnica w drugiej połowie XIX wieku? Muzeum Miedzi zaprasza na historyczny spacer śladami legnickiego mistrza pejzażu Theodora Blätterbauera. Będzie to spacer w wyjątkowej formule.

Oto wybitny legnicki artysta Theodor Blätterbauer (1823–1906) pozostawił po sobie kilkadziesiąt obrazów historycznych budowli. W tych właśnie miejscach, gdzie rysował, uczestnicy spaceru będą mogli skonfrontować obecny wygląd zabytku z przedstawieniami wykonanymi ręką mistrza. Na trasie znajdą się najcenniejsze budowle miasta: katedra, Stary Ratusz, kościół św. Jana Chrzciciela, zamek oraz plenerowa wystawa poświęcona ich wizerunkom w twórczości legnickiego mistrza i jego poprzedników.

Spacer po Legnicy śladami BlätterbaueraUczestnicy poznają historię tych obiektów, dowiedzą się m.in. dlaczego przez kilkaset lat katedra miała tylko jedną wieżę i jak odmiennie wyglądało jej wnętrze, kiedy na Nowym Ratuszu pojawił się hełm i co zburzono, by postawić pasaż Piotra i Pawła. Opowieściom z zabytkach towarzyszyć będą anegdoty o legnickim malarzu, którego 200-lecie urodzin obchodzimy w tym roku.

Spacer poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum Miedzi. Rozpocznie się w sobotę, 14 października o godz. 13 przy ul. Złotoryjskiej przed gmachem sądu. Wstęp bezpłatny. Wędrówka zakończy się natomiast w pobliżu muzeum, gdzie trwa wystawa malarstwa „Świat utracony. Theodor Blätterbauer", którą tego dnia także bezpłatnie będzie można zwiedzić (w Akademii Rycerskiej). Zapraszamy.