Wernisaż wystawy Świat utracony. Theodor Blätterbauer (1823–1906)

Podczas wczorajszego piątkowego popołudnia w Muzeum Miedzi otwarto wystawę Świat utracony. Theodor Blätterbauer (1823–1906), której kuratorem jest Konrad Byś, kierownik Działu Historii.

Wczorajsze spotkanie było okazją przybliżenia sylwetki „artysty dawnej Legnicy”. Kurator wystawy opowiedział o twórczości Blätterbauer’a oraz o tym jak ważnym zadaniem każdego muzeum jest przypominanie artystów tak istotnych jak właśnie ten twórca, mimo że nie zawsze są oni tak dobrze znani publiczności, jak na przykład najbardziej rozpoznawalne nazwiska w świecie historii sztuki. Podczas wernisażu nie obyło się także bez wzruszeń i wspomnień. Konrad Byś miał okazję podziękować Pani Grażynie Humeńczuk, wieloletniej kierowniczce Działu Historii Muzeum Miedzi, która zainspirowała go twórczością Theodora Blätterbauer’a oraz za to, że może kontynuować jej misję szerzenia wiedzy wśród publiczności na temat tego artysty. Realizując wystawę jego twórczości na taką skalę wzbudził u niej ogromne emocje i dumę. Pani Grażyna nie ukrywała radości z efektów jakie można zobaczyć oglądając tę ekspozycję. Wspominała, że właśnie dzięki wspólnej pracy nauczyła go tak wiele i takimi wystawami pokazuje jej jak dużo przekazała mu wiedzy na temat historii miasta i poświęcenia się pracy w muzeum. Być może nie mieli takiej okazji, aby długo współpracować, ponieważ parę lat temu Pani Humeńczuk przeszła na zasłużoną muzealniczą emeryturę, aczkolwiek pomimo krótkiego czasu, Konrad Byś wykorzystał ten czas w stu procentach.

Theodor Blätterbauer, najwybitniejszy twórca związany z Legnicą, w której zamieszkał w 1854 r. Przez następne kilkadziesiąt lat pracował jako nauczyciel rysunku w Akademii Rycerskiej.

Członek Legnickiego Towarzystwa Artystycznego i honorowy członek Towarzystwa Historii i Starożytności w Legnicy, od 1898 r. profesor. Zmarł w swojej przybranej małej ojczyźnie 30 czerwca 1906 r. Ekspozycja Muzeum Miedzi mieści się w gmachu, w którym przez kilkadziesiąt lat nauczał.

Blätterbauer był przede wszystkim malarzem pejzażu i architektury, tworzył także portrety. Inspirację czerpał z licznych podróży m. in. po Śląsku, Czechach, Niemczech, Szwajcarii czy Włoszech. Tematem jego twórczości były m. in. alpejskie krajobrazy, widoki z wybrzeży Adriatyku, przyroda Nadrenii czy Karkonoszy. W Legnicy utrwalał w swoich pracach zabytki, malownicze zaułki i budowle, zachowując dla przyszłych pokoleń obiekty i miejsca, których już nie ma.

Tytuł wystawy może być rozumiany dwojako. Prezentacja zachowanych prac Theodora Blätterbauera odsłania nostalgiczną wizję rzeczywistości, która przeminęła. Z trudnością rozpoznać można wiele miejsc, które starał się zachować ołówkiem lub pędzlem. Ekspozycja przypomina też, że stworzony przez Theodora Blätterbauera świat, zamknięty w jego dorobku twórczym w przytłaczającej części nie przetrwał do naszych czasów. Pomimo to, jednym z zadań Muzeum Miedzi jest przywracanie i utrwalanie pamięci o najwybitniejszym artyście przedwojennej Legnicy. Z tą myślą rozwijany jest, pokazywany obecnie w całości, zbiór oryginalnych dzieł Blätterbauera, któremu towarzyszą grafiki powstałe na podstawie jego prac. Ekspozycję uzupełniają obiekty (obrazy, rysunki, grafiki, albumy, książki i czasopisma, fotografie) wypożyczone z Legnickiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Schlesisches Museum zu Görlitz oraz ze zbiorów prywatnych.

GALERIA FOTOGRAFII - wernisaż wystawy Świat utracony. Theodor Blätterbauer (1823–1906)