„Z przeszłości w przyszłość”. Koleje Dolnośląskie i Muzeum Miedzi we wspólnym projekcie

Wizerunki królów i książąt polskich będą zdobiły pociągi Kolei Dolnośląskich. Pierwszy taki pojazd „Mieszko I” z obrazem polskiego władcy ruszył w środę, 14 czerwca. Poprzedziła go konferencja prasowa na wrocławskim dworcu PKP, podczas której ogłoszono otwarcie projektu, przy którym współpracuje Muzeum Miedzi w Legnicy. Jest on częścią obchodów jubileuszu 15-lecia KD.


Docelowo wszystkich pociągów z wizerunkami królów i książąt będzie 31. Postaci zostały dobrane przez Marcina Makucha, historyka, dyrektora Muzeum Miedzi w Legnicy.
Kanwą projektu „Z przeszłości w przyszłość” są rysunki Aleksandra Lessera, polskiego malarza i krytyka sztuki żyjącego w latach 1814-1884. W ramach cyklu stworzył on 43 czarno-białe portrety królów i władców – głównie polskich. Te historyczne ryciny znajdują się w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy, które udostępniło je KD. Pierwowzory poddano jednak graficznej reinterpretacji, powstały więc zupełnie nowe, uwspółcześnione wizerunki. Ich autorem jest legnicki artysta-grafik Piotr Wajs, przebywający obecnie na emigracji na Szetlandach w Wielkiej Brytanii.

Koleje Dolnośląskie zdecydowały się na wykorzystanie wizerunków władców stworzonych przez Aleksandra Lessera, ponieważ jednym z celów projektu jest edukacja historyczna. Natomiast ten artysta – twórca pocztu – nie jest szerzej znany. Stąd chęć wypromowania także jego wizji związanej z polskimi władcami.
Kody QR w prosty sposób umożliwią pasażerom dotarcie do źródeł informacji na temat królów i książąt widocznych na pociągach KD. Wizerunek każdego z nich będzie opatrzony kodem QR. Aby błyskawicznie trafić na stronę z pakietem informacjami na temat wybranego władcy, wystarczy zeskanować kod przy pomocy smartfona. W ten sposób władcy przeniosą się „z przeszłości w przyszłość”, wprost na ekrany telefonów.

Uroczyste otwarcie projektu poprzedziła konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusza Myrdy, prezesa spółki Koleje Dolnośląskie SA Damiana Stawikowskiego i dyrektora Muzeum Miedzi w Legnicy Marcina Makuch. Poprowadził ją rzecznik KD SA Bartłomiej Rodak.

Pełna lista 31 władców Polski znajdzie się na stronie www.15latkd.pl, przygotowanej z okazji 15-lecia Kolei Dolnośląskich, gdzie sylwetki władców będą umieszczane wraz z pojawianiem się na dolnośląskich szlakach kolejowych nowo oklejonych wizerunkami władców pociągów.01
„Z przeszłości w przyszłość”. Koleje Dolnośląskie i Muzeum Miedzi we wspólnym projekcie
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18