Zapraszamy na debatę o powojennej Legnicy

W piątek 19 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Miedzi w Legnicy (oddział Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2) rozpocznie się trzecia debata z cyklu „Między miastem a regionem. Dolny Śląsk po 1945 r. widziany z różnych perspektyw”. Inicjatywa to pomysł wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość (Centrum Historii Zajezdnia) – od marca do czerwca br. debaty odbyły się (lub odbędą) kolejno w Jeleniej Górze, w Wałbrzychu, w Legnicy i we Wrocławiu.


Między miastem a regionem. Dolny Śląsk po 1945 r. widziany z różnych perspektywPodczas spotkań prelegenci spróbują odpowiedzieć między innymi na pytania dotyczące danego miasta - jak wyglądało w 1945 roku? Jak zmieniało się życie w mieście na przestrzeni dekad? Co dała miastu i regionowi reforma administracyjna z 1975 roku? Czy turystyka oraz kultura miały znaczący wpływ na kształtowanie się lokalnej tożsamości?

W przypadku Legnicy nie zabraknie również wątku obecności radzieckiej, wyburzenia starówki, czy likwidacji tramwajowej. Uczestnicy postarają się również spojrzeć szerzej na takie zagadnienia, jak gospodarka miasta, jego przemysł czy życie kulturalne.

W debacie udział wezmą:
    • Edyta Łaborewicz (Archiwum Państwowe we Wrocławiu);
    • dr Wojciech Kondusza (Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”)
    • dr Dariusz Wędzina (Collegium Witelona)
    • dr Marek Żak (Muzeum Miedzi w Legnicy)