Znawcy średniowiecza rywalizowali w Legnicy

Dwudziestu pięciu najlepszych w kraju uczniów-znawców średniowiecza wzięło udział w finałach ogólnopolskiej XVI Olimpiady Mediewistycznej, która rozegrała się w Legnicy. To jeden z najważniejszych w Polsce konkursów wiedzy historycznej dla uczniów szkół średnich.


Mediewistyka jest nauką zajmującą się różnymi zagadnieniami epoki średniowiecza. Olimpiada sprawdza wiadomości z zakresu historii, historii sztuki, geografii politycznej, obejmuje analizę tekstów źródłowych i egzamin ustny.
Głównym organizatorem konkursu jest Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, współorganizatorami Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” i Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Muzeum Miedzi w Legnicy jest jednym z partnerów wydarzenia.

W eliminacjach wzięło udział 52 szkół z całego kraju. Przyjechali uczniowie m.in. z Koszalina, Puław, Radzynia Podlaskiego, Krakowa, Inowrocławia, Białegostoku, Lublina, Łodzi, Częstochowy, Wrocławia, Szczecina, Bochni i Jawora. Poziom był niezwykle wyrównany. Jury miało problem z wyłonieniem zwycięzcy. Zdecydowanie prym wiedli uczniowie z Krakowa, choć główna nagroda ostatecznie pojechała do Inowrocławia. Otrzymał ją Adam Szydzik, uczeń II LO w Inowrocławiu, którego opiekunem był nauczyciel Wojciech Wąsowski. II miejsce zajął Maciej Surówka z V LO w Krakowie, a III jego Igor Kuśmierek z tej samej szkoły. Obydwoma uczniami opiekował Rafał Kobylec. Podobnie jak Alicją Kwapiszewską, która otrzymała wyróżnienie. Wyróżnienia otrzymali też Jadwiga Giza z VIII Prywatnego LO w Krakowie (opiekun Wojciech Micygała), Bartosz Ogórkiewicz z VIII LO z Katowic (opiekun Łukasz Gądzik) i Jakub Kmiecik z I LO (opiekun Jerzy Pączek).
– To jest fenomenalne, że w świecie, zdominowanym przez gry komputerowe, media, nowoczesne technologie czy sztuczną inteligencję, świecie Tik-Toka czy Instagrama, świecie w którym nauki humanistyczne straciły na atrakcyjności, są jednak młodzi ludzie, których historia wciąż pasjonuje. Chcą wiedzieć, na ile państw rozpadła się monarchia Karola Wielkiego, co się stało z Wielkim Cesarstwem Justyniana albo czym tak naprawdę była Ruś Kijowska. Co ważne, ci uczniowie nie tylko mają pasję i potrzebę uczenia się, ale tak głęboko wchodzą w tematy, którymi się interesują, że wręcz znają źródła, które nie są powszechnie znane nawet niektórym naukowcom. Pasjonują się średniowieczem w różnych aspektach. Np. w ub. roku jedna z uczestniczek Olimpiady miała mocno feministyczny punkt spojrzenia na epokę średniowiecza i świetnie znała lektury, mówiące m.in. o roli kobiet w kulturze średniowiecznej. Młodych pasjonatów historii trzeba hołubić, wspierać, doceniać. Za to, że mimo świadomości pewnego kroczenia pod prąd współczesności, oni chcą się interesować historią, czerpać satysfakcję i radość z uprawiania tej dziedziny nauki oraz… wiedzę. Bo historia jest nauczycielką życia, tylko w dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi tego nie dostrzega – mówi dr Dariusz Wędzina, historyk sztuki, dydaktyk Collegium Witelona Uczelni Państwowej, wiceprzewodniczący Komitetu Głównego XVI Olimpiady Mediewistycznej.
Oprócz sprawdzianu z wiedzy uczestnicy mieli okazję zobaczyć legnickie obiekty związane ze średniowieczem i nie tylko. Pracownicy muzeum dr Tomasz Stolarczyk, kierownik Działu Archeologii, i Konrad Byś, kierownik Działu Historii, przybliżyli zagadnienia związane z bitwą pod Legnicą z 1241. Finaliści obejrzeli m.in. w muzeum w Legnickim Polu wystawę prezentującą unikatowy, odnaleziony nieopodal skarbem z Czarnkowa, na który składają się m.in. wczesnośredniowieczne monety i srebro. Zwiedzili Zamek Piastowski, Mauzoleum Piastów w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy, kościół mariacki.

Ogólnopolska Olimpiada Mediewistyczna odbywa się od 2006 r. Po raz pierwszy zorganizował ją Uniwersytet Gdański. Od dwóch lat siedziba Komitetu Głównego Olimpiady mieści się w Legnicy, w Collegium Witelona. Przewodniczącym Komitetu Głównego jest prof. dr hab. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego, na co dzień przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich.


IMG_2035
Finał ogólnopolskiej XVI Olimpiady Mediewistycznej
olimpiada-01
olimpiada-02
olimpiada-04
olimpiada-05
olimpiada-06
olimpiada-07
olimpiada-08
olimpiada-09
olimpiada-10
olimpiada-11
olimpiada-13
olimpiada-14
olimpiada-15
olimpiada-16
olimpiada-18
olimpiada-19
olimpiada-20
olimpiada-21