9 listopada 2009 roku w 71. rocznicę Nocy Kryształowej w Muzeum Miedzi w Legnicy odbył się Dzień Żydowski, zorganizowany przy współudziale  Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.





Program:
godz.10.00 i 11.00

Magda Koralewska ("Słowo Żydowskie", Warszawa): Muzyka żydowska bez granic – granice muzyki żydowskiej; warsztaty dla młodzieży licealnej,(Muzeum Miedzi, wejście od ul. Św. Jana).              
Odcienie muzyki żydowskiej na przykładach współczesnych wykonań. Wspólne słuchanie i rozmowy, o tym gdzie kończy się muzyka żydowska, a zaczynają utwory inspirowane tradycją i kulturą Żydów. Czy hiphop z samplami muzyki synagogalnej albo jazz z przemówieniami Hitlera może być również traktowany jako muzyka żydowska?
Piotr Piluk ("Słowo Żydowskie", Warszawa): Dziedzictwo kulturowe niemieckich Żydów na Śląsku; warsztaty dla młodzieży licealnej, (Muzeum Miedzi, wejście od ul. Św. Jana).

Prezentacja multimedialna przedstawiająca zabytki niemieckich Żydów w regionie, świadczące o jego bogactwie kulturowym. Ważnymi elementami określającymi związki pomiędzy kulturą niemiecka i żydowską są Haskala i asymilacja, będąca jej wynikiem. Jak dziś interpretować to dziedzictwo?

godz.17.00 
Robert Żeleźny ( Legnica): Noc Kryształowa w Legnicy w świetle prasy,
(Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2)

godz.18.00     
Piotr Piluk ("Słowo Żydowskie", Warszawa): Ślady Obecności. Dziedzictwo kulturowe niemieckich Żydów na Dolnym Śląsku; wykład i prezentacja fotografii, (Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2).

Prezentacja multimedialna z lat 1995-2008, ukazująca zachowane zabytki żydowskie na Śląsku. W 1999 r. w Muzeum Miedzi odbyła się wystawa fotografii Dom Wieczności. Cmentarz żydowski w Legnicy, która rok wcześniej została pokazana w Begegnuungsstätte Alte Synagoge w Wuppertalu.

godz.19.00      
Recital: Lo mor zingn, pieśni w jidysz, w wykonaniu Patrycji Zywert artystki Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu,(Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2).

O miłości i różnych jej wymiarach po hebrajsku, w jidysz, w ladino i nie tylko. O miłości do drugiego człowieka, do miejsca, do przeszłości, do wspomnień, czyli o tym wszystkim, co to najważniejsze z uczuć zawiera. Bez niej nie można się radować, tęsknić, cierpieć, marzyć.

Partner: Stowarzyszenie Nigdy Więcej
Patronat medialny: "Słowo Żydowskie", "Schlesisches Wochenblatt".
Muzeum Miedzi, wejście od ul. Św. Jana
Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2
wstęp wolny