Chwile. Ludzie. Miejsca. Zagłębie Miedziowe w obiektywie Wincentego Kołodziejskiego

Na wernisaż wystawy „Chwile. Ludzie. Miejsca. Zagłębie Miedziowe w obiektywie Wincentego Kołodziejskiego" zaprasza Muzeum Miedzi w Legnicy. Odbędzie się on w piątek 24 stycznia o godz. 17 w gmachu głównym.


Licząca około 200 fotografii ekspozycja to reporterski zapis życia regionu na przełomie XX i XXI wieku. Wincenty Kołodziejski (1946-2020) był jednym z najbardziej znanych fotoreporterów Zagłębia Miedziowego, którego wciąż pamięta wielu mieszkańców. Nie ma chyba miejscowości, w której by się nie pojawił. Albo jako dziennikarz, albo strażak, bo te dwie profesje wypełniły jego życie.

Jego fotografie przez lata publikowały niemal wszystkie media, najbardziej i najdłużej związany był jednak z redakcją tygodnika „Konkrety”, aż do czasu likwidacji tytułu w 2006 r. Przez ponad 20 lat rejestrował rozgrywające się w regionie wydarzenia społeczne, kulturalne, gospodarcze. Tak znamienne jak wyjście wojsk radzieckich w 1993 r., wizytę papieża, likwidację województwa legnickiego, wejście Polski do Unii Europejskiej. Dokumentował ówczesne przemiany ustrojowe, upadek wielkich przedsiębiorstw, rozwój strategicznego dla regionu przedsiębiorstwa, jaki jest KGHM Polska Miedź SA. Fotografował także lokalną codzienność – dziurawe drogi, przedłużające się remonty, zabytki, matury protesty, wyścigi, mecze i koncerty.

Prezentowane fotografie tworzą może niepełny obraz Zagłębia Miedziowego, ale zabierają nas w wydaje się interesujący, nieco sentymentalny spacer po regionie, któremu Wincenty Kołodziejski poświęcił swój czas i zaangażowanie. Może w tym albumie odnajdziecie Państwo także swoje twarze? Zapraszamy.

Ekspozycję uzupełniają przedmioty, które towarzyszyły mu w pracy, a także roczniki „Konkretów”, gazety, która przez ponad trzy dekady dokumentowała życie regionu i była jednym z najdłużej ukazujących się w nim tygodników.

Prezentowane na wystawie zdjęcia, ale także wiele innych, ofiarowała Muzeum Miedzi w Legnicy żona zmarłego fotoreportera Halina Kołodziejska. Będą znakomitym świadectwem życia regionu dla jego przyszłych mieszkańców.