“Ku niepodległej… Wincenty Witos – Patron 2024 Roku” – wykład

“Ku niepodległej… Wincenty Witos – Patron 2024 Roku” – to tytuł wykładu, który już 11 listopada wygłosi dla Państwa dr Mirosława Bednarzak-Libera z warszawskiego Muzeum Ruchu Ludowego (11 listopada, godz. 14, Muzeum Miedzi, hol Akademii Rycerskiej).

 
W bieżącym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa. Z tej okazji Sejm RP ogłosił go patronem 2024 r.
Wincenty Witos był politykiem, działaczem ruchu ludowego i członkiem Stronnictwa Ludowego jeszcze w czasie zaborów. W końcowym okresie I wojny światowej pełnił funkcję przewodniczącego Polskiej Komisji Likwidacyjnej dla zaboru austriackiego. W odrodzonej Polsce trzykrotnie sprawował funkcję premiera polskiego rządu, w tym w najtrudniejszym okresie wojny polsko-bolszewickiej. Uważany jest za jednego z ojców naszej niepodległości. Po przewrocie majowym znalazł się w opozycji do rządów sanacji i w 1930 r. trafił za to do więzienia. Był jednym z polityków sądzonych w procesie brzeskim. Potem udał się na emigrację do Czechosłowacji. Wrócił do Polski w 1939 r., a czasie II wojny światowej musiał się ukrywać. Udało mu się przeżyć i dalej działał. Razem ze Stanisławem Mikołajczykiem utworzył Polskie Stronnictwo Ludowe. Zmarł w 1945 r.

Życie i działalność tego wielkiego Polaka przypomni dr Mirosława Bednarzak-Libera, kustosz warszawskiego Muzeum Ruchu Ludowego (w oparciu o zbiory tej instytucji). Na wydarzenie zaprasza dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy Marcin Makuch oraz dr Tadeusz Samborski, poseł na Sejm RP.

Mirosława Bednarzak-Libera, jest doktorem nauk humanistycznych, politologiem, bibliotekarzem. Początkowo wykonywała profesje nauczyciela akademickiego w Uniwersytecie w Siedlcach. Pracowała przez rok w wiejskiej szkole podstawowej i gimnazjum jako bibliotekarz, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Aktualnie jest kustoszem, kierownikiem Działu Naukowo-Oświatowego w Muzeum Historii i Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Jest autorką ponad 150 artykułów oraz redaktorem kilku prac zbiorowych dotyczących dziejów wsi i ruchu ludowego, historii oświaty i wychowania, prasy, dydaktyki historii i wiedzy o społeczeństwie, historii lokalnej i regionalnej oraz pamięci zbiorowej. Jest autorką kilku wystaw tj. „Dążenie do ideału”. Zofia Solarzowa (1902–1988); i „Tomasz Nocznicki (1862-1944)” a także współautorką razem z dr hab. Tomaszem Maliszewskim prof. Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dwóch wystaw: „Szkoła dla życia”. Uniwersytety ludowe na ziemiach polskich na przestrzeni życia; oraz „Ignacy Solarz (1891-1940) – działacz społeczny, ludowiec, spółdzielca i pedagog”, ponadto z Natalią Roś „Kwiaty Polskie”.
Jest członkiem różnych organizacji: Towarzystwa Raperswilskiego, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Siedleckiego Towarzystwa Naukowego. Aktywnie działa w Ludowym Towarzystwie Naukowo-Kulturalnym, gdzie jest członkiem Prezydium i sekretarzem oraz Towarzystwie Uniwersytetów Ludowych, gdzie jest członkiem Zarządu Krajowego a w roku 2021 była redaktorem naczelnym organu prasowego TUL - „Polski Uniwersytet Ludowy. Młodzież-Kultura-Wieś” Kwartalnik Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.