Pierwsza pięciolatka. Legnica 1945–1950

Wystawa „Pierwsza pięciolatka. Legnica 1945–1950” to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Miedzi w Legnicy i Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Ekspozycja będzie dostępna od przyszłego tygodnia, gdyż ma towarzyszyć konferencji popularnonaukowej „Irena Solska i teatr w powojennej Legnicy” (czwartek, 26 września 2024 r.), którą śmiało można uznać za pierwsze podsumowanie badań podjętych wspólnie przez pracownika naszego muzeum dr. Marka Żaka i kierownika literackiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej dr. Roberta Urbańskiego. Podjęty przez nich temat dotyczy zaś szeroko rozumianego teatru i życia teatralnego w Legnicy z lat 1945–1977.

„Pierwsza pięciolatka…” została podzielona na dwie całkowicie odrębne części, dwóch różnych lokalizacjach. Pierwsza, znajdująca się w siedzibie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (hol Starego Ratusza), to owoc szerokiej kwerendy źródłowej przeprowadzonej w archiwach, instytutach, bibliotekach i muzeach. Dotyczy niezwykle trudnego do uchwycenia zagadnienia, jakim jest legnicki teatr oraz życie teatralne w pierwszych latach powojennych. Część druga, prezentowana w Muzeum Miedzi w Legnicy (ul. św. Jana), to fotograficzna podróż do Legnicy z lat 1945–1950. Narzędziem do tego są zaś amatorskie zdjęcia z rodzinnych archiwów obecnych i byłych mieszkańców miasta.

Irena Solska i teatr w powojennej Legnicy”