„Poszukiwacze piękna”. Zapraszamy na wystawę malarstwo XIX–XX w.

Kossak, Fałat, Boznańska, Chełmoński – to tylko część nazwisk artystów, których prace zostaną zaprezentowane na wystawie „Poszukiwacze piękna. Malarstwo polskie XIX–XXI w. z prywatnej kolekcji” w Muzeum Miedzi w Legnicy. Na wernisaż zapraszamy w piątek 11 kwietnia 2025 r. o godz. 17 do oddziału muzeum w Akademii Rycerskiej.


Sztuka zawsze była przestrzenią poszukiwań – i dla twórców, jak i dla kolekcjonerów. Łączyło ich jedno: pragnienie odnalezienia ideału estetycznego. W przypadku tej kolekcji istotnym aspektem jest związek sztuki z kulturą polską. XIX w., z którego pochodzą najstarsze prezentowane dzieła, był czasem gdy Polska pozostawała pod zaborami, a kwestie polityczne miały wpływ nie tylko na życie społeczne, lecz także na rozwój sztuki.

To, co malowano, zależało nie tylko od indywidualnych wyborów artystów, ale także od obowiązujących trendów, charakteru uczelni, a nawet od oczekiwań kolekcjonerów i rynku sztuki. Do połowy XIX w. akademie narzucały ścisłe zasady dotyczące stylu i tematyki obrazów. Prym wiodło malarstwo historyczne, batalistyczne i akademickie, czerpiące z klasycznych wzorców. Stopniowo jednak twórcy zaczęli kierować uwagę ku scenom rodzajowym i pejzażom, ukazując codzienne życie, wiejski krajobraz i prozę ludzkiego losu. Obrazy przedstawiające pracę chłopów, ich trud, ale i momenty odpoczynku czy zabawy nie zawsze spotykały się z aprobatą krytyki. Długo bowiem ceniono kompozycje heroiczne i antyczne odniesienia, podczas gdy nowa sztuka coraz śmielej skupiała się na prostocie i realizmie – wyjaśnia Barbara Pietras, kierownik Działu Sztuki i kuratorka wystawy.

Prezentowana kolekcja ukazuje bogactwo tych artystycznych poszukiwań. Wśród wystawianych dzieł znajdą się prace Juliana Fałata, mistrza akwareli, znanego z subtelnych pejzaży i scen myśliwskich, oraz Olgi Boznańskiej, której portrety urzekają wrażliwością i mistrzowskim operowaniem światłem. Obok nich zobaczymy kompozycje Józefa Brandta, twórcy monumentalnych scen bitewnych, oraz Stanisława Witkiewicza, nie tylko wybitnego malarza, ale także teoretyka sztuki i propagatora stylu zakopiańskiego. Obok tych nazwisk pojawią się również prace wielu innych artystów, których twórczość kształtowała oblicze polskiego malarstwa w XIX, XX i XXI w.

Zapraszamy. Wystawa czynna od 11 kwietnia do 31 sierpnia 2025 r.