Kamera, Akcja! - witamy w filmowej Legnicy

Wernisaż wystawy "Kamera, Akcja!..." odbędzie się 13 września o godz. 17.00 w Akademii Rycerskiej (ul. Chojnowska 2).

Legnica od wielu lat jest miejscem, które przyciąga filmowców z całego świata. Miasto stało się szczególnie znane dzięki serii filmów Waldemara Krzystka, które zdobyły liczne nagrody. W skład tej serii wchodzi debiutancka produkcja „W zawieszeniu” z Krystyną Jandą i Jerzym Radziwiłłowiczem, „Mała Moskwa” oraz kryminalny thriller „Fotograf”. Filmy te przenoszą widzów do czasów zimnej wojny, kiedy Legnica była miastem podzielonym murem. Popularność tych produkcji przyciągnęła do Legnicy wielu innych znakomitych twórców.

Christian Petzold kręcił tu film „Feniks”, a Władysław Pasikowski zrealizował szpiegowski thriller „Jack Strong”. Legnica pojawia się również w tle takich produkcji jak „Zimna Wojna” czy „Wilki”. Film „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego opowiada o legniczaninie Jerzym Górskim. Miasto cieszy się także zainteresowaniem zagranicznych filmowców. Głośnym filmem była „Anonyma – Kobieta w Berlinie” produkcji niemiecko-polskiej. Międzynarodowy charakter miała również polsko-czeska ekranizacja „Operacja Dunaj” w reżyserii Jacka Głomba, dyrektora legnickiego teatru, która nawiązuje do wydarzeń z 1968 roku i zgromadziła znanych polskich i czeskich aktorów. Wśród najnowszych produkcji można wymienić belgijski film „Will” Tima Mielantsa, „Wielką wodę” (Netflix), opowiadającą o powodzi na Dolnym Śląsku w 1997 roku, oraz seriale „Rojst. Millenium” i „Erynie”.

Kamera, Akcja! - witamy w filmowej LegnicyFakt, że Legnicę odwiedza wielu twórców filmowych, polskich jak i zagranicznych, ma walor promocyjny, ale także edukacyjny. Miasto staje się rozpoznawalne nie tylko w skali kraju, jego historia zaciekawia. Dzięki temu, że ulice i zabytki Legnicy stają się planem filmowym, miasto przyciąga turystów, którzy chcą zobaczyć miejsca, gdzie powstawały kolejne produkcje. Jest to świetna okazja, by przedstawić im trudne dzieje Legnicy i na tym przykładzie trudne dzieje Europy. W Polsce filmowa rola naszego miasta nie jest szerzej znana, dlatego też Muzeum Miedzi postanowiło to zmienić poprzez przygotowanie wystawy poświęconej temu tematowi. Ekspozycja „Kamera, Akcja! Witamy w filmowej Legnicy” ma przybliżyć historyczne wydarzenia, o których opowiadają niektóre z wymienionych produkcji. Do tej pory nie prezentowano wystawy związanej z tym tematem. Będzie to pierwsza próba zaprezentowania Legnicy jako miasta lubianego przez filmowców; jako miasta, które dzięki swojej architekturze i historii daje im wiele możliwości; jako miasta kinowego, w którym przemysł filmowy rozwijał się już na przełomie XIX i XX wieku, a po II wojnie światowej zachowane kina stały się miejscem edukacji i rozrywki dla Polaków.

Na wystawie zaprezentowane zostaną przedmioty związane z historią legnickich kin. Ekspozycja przybliży także sylwetki aktorów oraz twórców filmowych, którzy są związani z Legnicą, w tym m.in.: Waldemar Krzystek, Przemysław Bluszcz, Tomasz Kot, Robert Więckiewicz, Marzena Kipiel-Sztuka, czy Janusz Chabior. Stare kamery, projektory, statywy, wydruki fotografii wykonanych przy produkcji wymienionych filmów to tylko część elementów, które zbudują wystawę „Kamera. Akcja! - witamy w filmowej Legnicy”. Ponadto pojawią się na niej również kostiumy i inne elementy aranżacji, m.in. wielki klaps filmowy witający gości na wystawie, czy też czerwone dywany, dzięki którym będzie można poczuć się jak na premierze filmowej.

Instytucje oraz osoby, ze zbiorów i pomocy których korzystaliśmy w trakcie przygotowania wystawy: Muzeum Miedzi, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Kino Piast w Legnicy, Archiwum Urzędu Miasta w Legnicy, Elżbieta i Tomasz Kot, Waldemar Krzystek, Przemysław Bluszcz, Małgorzata Bulanda, Jacek Dąbrowski-Udziela, Robert Pałka, Agnieszka Papiewska, Beata Pisula, Leszek Starzyński, Anna Kępińska, Milena Skorupska, Piotr Krzyżanowski, Wojciech Obremski, Grzegorz Spała, Julian Zawisza, Bogumiła Słomczyńska, Jerzy Górski, Andrzej Markiewicz, Qubus Hotel Legnica, Krzysztof Sitarek, Legnickie Klasyki, Piotr Szmytka, Jan Łukasz.

Wystawa przygotowana została we współpracy z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Dolnośląskim Centrum Filmowym, Kinem Piast w Legnicy i Miastem Legnica. Kuratorem wystawy jest Tomasz Grabowski.