Przed nami kolejny spacer historyczny z Muzeum Miedzi. Tym razem nasi przewodnicy zapraszają na podróż przez ponad 3 stulecia historii Akademii Rycerskiej. Odbędzie się on już sobotę 27 lipca w godz. 14 i 14.30. Wejściówki będą dostępne w kasie muzeum (wejście od ul. św. Jana) od soboty 20 lipca.
Zlokalizowany tuż przy rynku imponujący, barokowy gmach był siedzibą założonej w 1708 r. szkoły dla młodzieży męskiej stanu szlacheckiego. Fundatorem instytucji był cesarz Józef I Habsburg. Zgodnie ze statutem, uczniami szkoły mogli być chłopcy zarówno katolickiego, jak i ewangelickiego wyznania, co na ówczesnym Śląsku było ewenementem. Po podboju prowincji przez Prusy w 1740 r. Akademia Rycerska stopniowo traciła elitarny, szlachecki charakter. Od 1809 r. szkoła przyjmowała w swoje mury synów mieszczan. Kilka lat później, w 1811 r. przekształcono ją w gimnazjum, powszechnie znane jako Gymnasium Johanneum. Nazwę tę oficjalnie zatwierdzono dopiero w 1901 r. Początkowo nauka odbywała się w kilku kamienicach, rozebranych później w związku z budową docelowego gmachu. Najstarszą częścią obecnego założenia jest powstała w 1709 r. ujeżdżalnia. Zasadniczą bryłę wybudowano w latach 1728–1738, ostatecznie prace ukończono w 1802 r. W 1903 r. na dziedzińcu wzniesiono wieżę z klatką schodową prowadzącą do powstałej w tym czasie reprezentacyjnej, bogato dekorowanej Sali Królewskiej, zlokalizowanej na górnej kondygnacji dawnego budynku ujeżdżalni. W 1944 r. Gymnasium Johanneum zostało zamknięte. Zabytkowy budynek zajęty wkrótce przez armię radziecką zaadaptowano na potrzeby wojskowych magazynów i warsztatów. Przez ponad 30 kolejnych lat użytkowania budowla popadała w ruinę. Strona radziecka odstąpiła budynek polskiej administracji w 1978 r. Remontowany przez kilkadziesiąt lat obiekt miał stać się siedzibą miejskich instytucji.
Obecnymi użytkownikami Akademii Rycerskiej oprócz Muzeum Miedzi są: Legnickie Centrum Kultury, Zespół Szkół Muzycznych, Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Legnica oraz Urząd Stanu Cywilnego.