euro ku pamięci legnickiej bitwy

Upamiętnia dwa ważne wydarzenia: 780. rocznicę bitwy pod Legnicą i 60-lecie istnienia muzeum w Legnickim Polu. Pamiątkowy banknot 0 euro zaprezentowano dziś, 15 kwietnia, podczas konferencji prasowej w Muzeum Miedzi w Legnicy, w której wzięli udział partnerzy przedsięwzięcia.

Wkrótce miłośnicy numizmatyki i historii będą mogli kupić tę wyjątkową pamiątkę. Banknot wyemitowany zostanie 29 maja, nie jak planowano 9 kwietnia, gdy stoczono bitwę z 1241 r. Wcześniejsze zamierzenia pokrzyżowała pandemia. Cena emisyjna banknotu wynosi 20 zł, trzeba pamiętać, że nie jest on środkiem płatniczym.

Na awersie uwieczniono gotycki kościół postawiony w miejscu, gdzie wg tradycji odnaleziono zwłoki poległego Henryka II Pobożnego oraz obraz bitwy przedstawiony w miedziorycie Gottlieba Boettgera. Grafika, która ukazała się w książce Carla A. Menzla „Geschichte Schlesiens” z 1808 r. pochodzi ze zbiorów Muzeum Miedzi. Rewers banknotu zdobią zabytki stanowiące cenne europejskie dziedzictwo.

To już drugi tego typu kolekcjonerski banknot poświęcony Legnicy. Pierwszy, z widokiem legnickiego zamku, emitowany w 2020 r., wyprzedano w dniu inauguracji.
Emitentem banknotu jest Muzeum Miedzi w Legnicy. Do partnerów przedsięwzięcia należy Ambasada Mongolii, Urząd Miasta Legnicy, Starostwo Powiatowe w Legnicy i spółka Banknoty Pamiątkowe.

W konferencji uczestniczyli wiceprezydent miasta Krzysztof Duszkiewicz - wiceprezydent Legnicy, starosta legnicki Adam Babuśka, prezes spółki Banknoty Pamiątkowe Szymon Bereska i Marcin Makuch - dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy.