Zielona Komnata - jej historia opisana i zilustrowana w folderze. Zapraszamy do czytania. Od 2013 r. przewodnicy Muzeum Miedzi przybliżali zwiedzającym dzieje legnickiego zamku. Jednym z najbardziej tajemniczych i unikatowych zakątków legnickiej warowni jest tzw. Zielona Komnata w wieży Św. Jadwigi.
W tym roku epidemia pokrzyżowała nasze plany odnośnie rozpoczęcia sezonu turystycznego na zamku. Możecie jednak dowiedzieć się więcej o Zielonej Komnacie nie wychodząc z domu. Na naszej stronie dostępny jest plik pdf z wystawą plenerową z 2013 r. opowiadającą o historii tego wyjątkowego miejsca.
Od wieków zachodnia wieża najważniejszej budowli miasta nosiła imię św. Jadwigi. W jej murach na początku XV wieku, za sprawą księcia Ludwika II (1380-1436), utworzono komnatę nazwaną wówczas "starym mieszkaniem świętej Jadwigi".
Zamek legnicki dzisiejszy wygląd zawdzięcza licznym rozbudowom i zmianom. Pierwotna drewniana zabudowa została zastąpiona na początku XIII wieku przez księcia Henryka Brodatego (1168-1238), murowaną rezydencją w obrębie której funkcjonowały: usytuowany oddzielnie pałac ("palatium") oraz wieże: św. Piotra i św. Jadwigi...
Ufundowana przez księcia Ludwika II komnata św. Jadwigi podlegała licznym przemianom tak architektonicznym jak i nazewniczym. W XVII w. pomieszczenie określano mianem "Komnaty Różanej", od 2. połowy XX w. mianem "Komnaty Zielonej". Fundatorem polichromii "Zielonej Komnaty", wykonanych w latach 1509-1510, był książę Fryderyk II (1480-1547), który zmienił jej pierwotny wystrój po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Komnatę oświetliły cztery okna wyznaczające kierunki świata. Pokryto ją malowidłami wykonanymi techniką freskową z użyciem bardzo kosztownego wówczas barwnika - zieleni malachitowej. Ściany pokryły wijące się od podłogi do sklepienia bogate ornamenty roślinne z motywem winnej latorośli oraz kwitnących, czerwonobrązowych kwiatów. Iluzjonistyczne freski miały przywołać klimat "hortus conclusus", zamkniętego rajskiego ogrodu. Ten charakterystyczny dla średniowiecznej kultury dworskiej i religijnej motyw, podkreślały wizerunki róż ( od których pochodzi jedna z nazw komnaty), będących symbolem doskonałości i piękna, mądrości i czystości duchowej...
Więcej informacji w zakładce Zamek Piastowski
Folder - Zielona Komnata w wieży św. Jadwigi legnickiego zamku
pobierz pdf ( załącznik otwiera nowe okno)
Zamek w średniowieczu
Zamek w czasach księcia Ludwika II
Czasy księcia Fryderyka II
Zamek w czasach nowożytnych
Architektura wieży
Polichromie Zielonej Komnaty
Dobrzy Bohaterowie
Komnata i czasy nowożytne
Patronka "Zielonej Komnaty"
Zielona Komnata dzisiaj
Renowacja wieży
Opracowanie merytoryczne: Anna Kurowska-Adamowicz
Fotografie: Grzegorz Spała
Opracowanie graficzne: Olimpia Rataj-Pach
Wystawa pochodzi z archiwum UM Legnica