„W dawnym atelier…” – wernisaż wystawy

Zdjęcia dawnej Legnicy, fotografie dawnych mieszkańców, stare aparaty, stroje z epoki i zaaranżowane atelier te wszystkie rzeczy możecie zobaczyć na wystawie „W dawnym atelier. Dzieje fotografii w Legnicy 1839–1939”. Na jej wernisaż, który odbędzie się on 11 marca o godz. 17 w Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowskiej 2, zaprasza Muzeum Miedzi w Legnicy. Jednocześnie przypominamy, że ekspozycja jest już udostępniona do zwiedzania.


Wynalazek utrwalania obrazu w formie fotografii, który od 1839 r. rozpowszechnił się w świecie dzięki dokonaniom Francuza Jacquesa Louisa Daguerre’a, zmienił oblicze historii i jednocześnie „zatrzymał czas”. Kiedy powstał pierwszy zakład fotograficzny w Legnicy?
- 180 lat temu, w 1842 r. pojawiło się w legnickiej prasie pierwsze ogłoszenie o wykonywaniu przez malarza portretowego Theodora Barschalla „portretów świetlnych” przy pomocy nowej metody. Alexander baron von Minutoli sprawił, że Legnica zajmuje ważne miejsce w dziejach powszechnych fotografii. Obszerne albumy zawierające zdjęcia jego cennej kolekcji starożytności i wyrobów rzemiosła zgromadzonej na zamku legnickim były w swoim czasie pionierskim przedsięwzięciem edytorskim – mówi Konrad Byś, kierownik Działu Historii w Muzeum Miedzi i kurator wystawy.
Prezentowaną ekspozycję zdobią portrety legniczan sprzed wieków. Na unikatowych fotografiach zobaczymy także nieznany obraz miasta. Wystawę dopełniają stroje z przełomu XIX/XX w., zabytkowy sprzęt używany w codziennej pracy fotografów oraz inne przykłady kultury materialnej minionych wieków.

Wernisaż wystawy odbędzie się 11 marca o godz. 17 w Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowskiej 2, natomiast wystawa potrwa do czerwca 2022.

* Wernisaż wystawy „W dawnym atelier. Dzieje fotografii w Legnicy 1839–1939”- 11 marca o godz. 17 w Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowskiej 2
* Organizatorzy: Muzeum Miedzi w Legnicy
* Wstęp wolny