Wirtualne legnickie spacery historyczne - plakat

„Wirtualne legnickie spacery historyczne” to 5 podróży z pracownikami muzeum, które odkryły przed widzami ukryte oblicza miasta przypominając jego znane i mniej znane historie.


W 2019 r. nasze muzeum rozpoczęło cykl Legnickich Spacerów Historycznych. W ramach projektu zorganizowano siedem spacerów, na których pracownicy muzeum odkrywali przed mieszkańcami miasta i regionu szczególe miejsca związane z historią i kulturą Legnicy. Spotkania spotkały się z ogromnym entuzjazmem legniczan.
    
W związku z pandemią koronawirusa  najnowszą edycję spacerów przenieśliśmy do Internetu. Było to możliwe dzięki produkcjom filmowym pt. „Wirtualne legnickie spacery historyczne” realizowanym w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.
„Wirtualne legnickie spacery historyczne” to 5 podróży z pracownikami muzeum, które odkryły przed widzami ukryte oblicza miasta przypominając jego znane i mniej znane historie.
Wirtualne spacery są znakomitą okazją do poszerzenia wiedzy na dany temat. Ich zaletą jest, że można się do nich dołączyć w każdym momencie i w każdym miejscu. Wysokiej jakości zdjęcia oraz narracja prowadzona przez badaczy legnickiego Muzeum pozwoliły odkryć na nowo miasto, pokazać jego ukryte oblicze, przywrócić zapomniane historie.

W ramach projektu ukazały się następujące filmy: Tajemnice Lasku Złotoryjskiego (28.06), Śladami znanych Legniczan (12.07), Historia zamku legnickiego i jego władców (09.08), Znany i mniej znany Legnicki Tarninów (30.08), Świątynie książąt i mieszczan (27.09). Były publikowane w niedziele o godzinie 14.00, czyli dokładnie o tej samej porze, w której startowały spacery w 2019 roku.
Muzeum Miedzi w Legnicy serdecznie dziękuje Państwu za tak duże zainteresowanie wszystkimi filmami, które ukazały się w ramach wspomnianego projektu. Łącznie opublikowane na muzealnym Facebooku oraz kanale YouTube filmy, do tej pory uzyskały ponad 61 139 tysięcy odtworzeń i z każdym dniem cieszą się coraz większą popularnością.
    
Partnerami projektu byli: Miasto Legnica („Legnica. Z nią zawsze po drodze”), Legnicki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy, Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Parafia p.w. św. Jana w Legnicy, Dolnośląskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr w Legnicy (Zamek Piastowski) oraz Zespół Szkół Muzycznych w Legnicy. W odcinku „Znany i mniej znany. Legnicki Tarninów” dodatkowymi partnerami filmu byli: Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Hotel Rezydencja oraz Przedszkole Integracyjne "Wspólny Świat”.