Montaż rzeźby z legnickiego pomnika Konstantego Rokossowskiego

Ekspozycja plenerowa pt. "Cień gwiazdy. Relikty legnickich pomników PRL-u" uzupełniona została o ostatni obiekt. W dniu dzisiejszym, około południa zakończyło się przeniesienie rzeźby z legnickiego pomnika Konstantego Rokossowskiego.


Na wystawie, znajdującej się zaraz przy cmentarzu poległych żołnierzy Armii Czerwonej pojawiła się plansza informacyjna, przybliżająca biografię radzieckiego dowódcy, a także genezę powstania i losy dwóch legnickich monumentów (z 1978 i 1987 r.) poświęconych osobie "marszałka dwóch narodów".

Rzeźbę Rokossowskiego, prezentowaną na naszej wystawie, wykonał rzeźbiarz Augustyn Dyrda. Postać marszałka jego projektu znajdowała się w latach 1987-1992 przed Domem Oficera (ob. Legnicka Kuria Biskupia). Po pewnym czasie zdemontowana figura trafiła do prywatnego Muzeum Armii Radzieckiej w Uniejowicach. Transport ważącej kilkaset kilogramów rzeźby nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc pracowników Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Więcej o wystawie "Cień gwiazdy. Relikty legnickich pomników PRL-u"Rzeźba z legnickiego pomnika Konstantego Rokossowskiego  Rzeźba z legnickiego pomnika Konstantego Rokossowskiego

Rzeźba z legnickiego pomnika Konstantego Rokossowskiego