Rajd samochodowy - śladami hrabiny Friederike von Reden

Wycieczka-rajd samochodowy po Dolinie Pałaców i Ogrodów. Śladami hrabiny Friederike von Reden. Trasa: Legnica – Bukowiec – Mysłakowice – Łomnica – Bierutowice – Legnica. Dnia 18 kwietnia 2015 r.

Sobotnim rankiem 18.04 spod Akademii Rycerskiej wyruszył pierwszy w tym roku rajd samochodowy organizowany przez legnickie Muzeum Miedzi.  Patronką naszej wyprawy była nietuzinkowa postać hrabiny Friederike von Reden, opiekunki kultury, oświaty i animatorki życia duchowego rejonu Karkonoszy. Trasa rajdu wiodła przez malownicze rejony Kotliny Jeleniogórskiej.

W Bukowcu, dzięki uprzejmości i osobistemu zaangażowaniu Pana Witolda Szczudłowskiego ze Związku Gmin Karkonoskich zwiedziliśmy pałac hrabiny von Reden i jej męża Friedricha Wilhelma. Nasz gospodarz pokazał nam podziemia pałacu, jak również dwustuletnią szafę, przez którą wiodło tajemne przejście do piwniczki z winem pana hrabiego. Następnie przyszedł czas na spacer po urokliwym parku pałacowym, z którego roztaczały się widoki na Karkonosze.

W pobliskich Mysłakowicach oglądaliśmy letnią rezydencję króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Park przy pałacu skrywał wiele osobliwości, w tym także bramę ze szczęk wieloryba. Uczestnicy rajdu poznali także historię tyrolskich emigrantów osiedlonych w Mysłakowicach dzięki staraniom Friederike von Reden.

Pałac w Łomnicy był miejscem, w którym poznaliśmy zmienne koleje losu rodziny von Küster, walczącej po 1989 r. o uratowanie tego pięknego zakątka od ruiny. Najwytrwalsi z uczestników naszego rajdu, mimo przenikliwego wiatru oraz zalegającego śniegu dotarli pod świątynię Wang w Karpaczu – ostatni etap naszej trasy.

Wszystkim obecnym pragniemy serdecznie podziękować za udział w wyprawie. Mamy nadzieję, że niedługo spotkamy się  na następnym rajdzie!

Rajd samochodowy - śladami hrabiny Friederike von Reden