Jugendstil, Art  Nouevau, Liberty Style, Secesja – to tylko niektóre określenia dla tego samego stylu artystycznego, który powstał pod koniec dziewiętnastego wieku i przeżył swój największy rozkwit na przełomie dwu wieków - XIX i XX.  W Polsce używamy najczęściej określenia Secesja.

plakat

listopad 2012-marzec 2013

Miarą rangi muzeum są jego zbiory. Podstawową misją każdego muzeum jest gromadzenie, zabezpieczenie opracowywanie a na końcu tej ścieżki udostępnianie swoich kolekcji Publiczności.

plakat

26.10.2012 - 30.03.2013

Jeremias Joseph  Knechtel urodził się w Czechach, w wiosce Šelty koło Českiej Kamenicy, ale na miejsce do życia i pracy wybrał Legnicę. Osiadł w niej wraz z rodziną ok. 1704 r. po kilkuletnim już pobycie na Śląsku i realizacji pierwszych  zamówień malarskich dla świdnickich jezuitów. W Legnicy miał swoją pracownię z uczniami i dom w pobliżu Bramy Głogowskiej, odgrywał też wiodącą rolę w miejscowym cechu malarzy.

Pytając czym jest rysunek, możemy (za Teissigiem) odpowiedzieć, że jest wrażeniem artystycznym utrwalonym na płaszczyźnie za pomocą kresek, punktów, szrafowania – a więc bardziej lub mniej zacienionych powierzchni. Banalne prawda? Bardziej fascynujące jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie - jaki jest cel rysunku.

plakat

28.09.2012- 30.01.2013


W Muzeum Miedzi po raz pierwszy prezentowany jest tak bogaty zbiór medali związanych z Legnicą. Na wystawie „Medale legnickie” można zobaczyć ponad 250 eksponatów, większość z nich została zgromadzona przez Muzeum w minionych 50 latach.