Mongolscy dziennikarze w Legnickim Polu

Dwoje dziennikarzy z Mongolii odwiedziło wczoraj (19 kwietnia) Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu. Densmaa Zorigt i Ganzorig Vanchig zbierali materiały na potrzeby filmów i audycji, które wkrótce zostaną wyemitowane m.in. w mongolskich państwowych mediach.

Wizytę pilotowała Polska Agencja Prasowa we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Miała ona związek z wizytą prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Mongolii 24-27 kwietnia 2023 r. Żurnaliści chcieli nagrać reportaże z miejsc atrakcyjnych turystycznie i interesujacych dla Mongolii pod względem historycznym.

Zagadnienia związane z historyczną bitwą z 1241 r., a także rezultaty prac badawczych i poszukiwań jej śladów przedstawili gościom pracownicy Muzeum Miedzi w Legnicy: dr Tomasz Stolarczyk, kierownik Działu Archeologii, oraz Konrad Byś, kierownik Działu Historii. Dziennikarze zostali oprowadzeni po Muzeum Bitwy Legnickiej, ale także po bazylice mniejszej ze słynnymi freskami Kosmy Damiana Asama odnoszącymi się do tej wielkiej średniowiecznej batalii.

Pamiątki i historia zderzenia wojsk księcia Henryka Pobożnego z armią mongolską w Mongolii wywołała spore zainteresowanie gości. Pamięć o bitwie z 1241 r. w Mongolii nie jest tak żywa i kultywowana jak Polsce. Materiał przyczyni się do poszerzenia wiedzy o tym wydarzeniu. Ma na celu zwiększyć zainteresowanie Polską ze strony czołowych mongolskich mediów.

Densmaa Zorigt jest redaktor naczelną „The Voice of Mongolia”. To część państwowego radia MNB.

Ganzorig Vanchig pełni funkcję prezesa organizacji pozarządowej Down Syndrome Association Mongolia; jest producentem filmowym, gospodarzem programu typu talk-show „Syndicate Talk”, a także prezesem firmy BSP oraz prezesem CEO Club Mongolia.

Mongolscy dziennikarze w Legnickim Polu - fot.T.Grabowski