Wykład prof. Borysa Paszkiewicza w Legnickim Polu

Wykład "Czarnków na drodze z Kordoby do Samarkandy, czyli o tym, co mogłoby być, gdyby nie Mieszko I…" 19 kwietnia o godz 17 (Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu).


Swój wykład pt. Czarnków na drodze z Kordoby do Samarkandy, czyli o tym, co mogłoby być, gdyby nie Mieszko I… wygłosi prof. Borys Paszkiewicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktor ostatniej muzealnej publikacji, która przygotowana została w ramach projektu naukowego pt. Opracowanie i publikacja wczesnośredniowiecznego skarbu monet i siekanego srebra z Czarnkowa, gm. Legnickie Pole (zadanie nr 6109/21/FPK/NID), realizowanego w latach 2021-2022 przez Muzeum Miedzi w Legnicy.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu o godz. 17.00

prof. Borys Paszkiewicz (ur. 1959) – polski numizmatyk, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizujący się w numizmatyce średniowiecza i nowożytnej, doktor habilitowany. Przedmiotem badań są monety średniowieczne i nowożytne Polski, Czech, Prus, Litwy, Rusi. Opublikował kilkaset prac dotyczących przede wszystkim XIII i XIV wieku, w tym monografie mennictwa Władysława I Łokietka oraz pieniądza górnośląskiego, a także katalog śląskich monet zastępczych, a jako współautor – zarys historii mennictwa europejskiego w XIX w. Uczestniczył w opracowaniach wielu skarbów od starożytności do XVIII wieku. Odkrył m.in. monety polskiej księżnej Heleny (1194/95 –1198) i księstwa gniewkowskiego na Kujawach oraz najstarsze monety książąt kujawskich i mazowieckich. Uczestniczył w międzynarodowym zespole przygotowującym cykl podręczników Medieval European Coinage w Fitzwilliam Museum w Cambridge. Pracował m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2005 r. został profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Wrocławskim.