175 lat legnickiej kolei. Apel do mieszkańców Legnicy

APEL DO MIESZKAŃCÓW LEGNICY.

Czy wiecie, że w przyszłym roku będziemy świętować 175 rocznicę istnienia legnickiej kolei ?
18 października 1844 roku miało miejsce otwarcie pierwszego połączenia kolejowego. W atmosferze niebywałego święta, pociąg kolei żelaznej wiozący pasażerów z Wrocławia wtoczył się na peron legnickiego dworca. Dla miasta i jego rozwoju rozpoczynała się nowa era.Ten wyjątkowo barwny wątek naszych dziejów Muzeum Miedzi zamierza przybliżyć okolicznościową wystawą.

W naszym zamyśle, zakres chronologiczny ekspozycji obejmuje początki kolei w Legnicy od 1844 roku po bliską nam współczesność.

To nie wszystko - każdy z Was może nam w tym dziele pomóc! Już dziś zapraszamy bowiem do udziału w szerokiej społecznej akcji. Wielu legniczan wśród swoich domowników i członków rodzin posiada/posiadało pracowników kolei. Bez wątpienia żyją wśród nas miłośnicy i kolekcjonerzy kolejarskiej przeszłości naszego miasta.

Zwracamy się do wszystkich posiadających interesujące materiały o legnickiej kolei z gorącą prośbą o kontakt i udostępnienie nam swoich zbiorów, kolekcji i rodzinnych archiwów. Poszukujemy fotografii, pamiątek rodzinnych, przedmiotów związanych z codzienną pracą na kolei, które mogłyby wzbogacić naszą wiedzę i jednocześnie uatrakcyjnić planowaną ekspozycję. Każda pomoc ma dla nas duże znaczenie. Wszystkie obiekty po zakończeniu wystawy zostaną zwrócone właścicielom.

Zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu z Działem Historii Muzeum Miedzi w Legnicy.

koleje_archiwum
Widok na plac przed dworcem w Legnicy, kartka pocztowa z ok. 1900 r. ze zbiorów Muzeum Miedzi
koleje_archiwum4
Peron dworca w Legnicy, kartka pocztowa z ok. 1914 r. ze zbiorów Muzeum Miedzi