Opowieść o Miedzi Legnicką Książką Roku 2021

„Miedź Legnica. Pół wieku piłkarskiego klubu” to pozycja nagrodzona tytułem Legnickiej Książki Roku 2021 r. Futbolowa odyseja napisana przez Marcina Makucha i Mariusza Bacha była jedną z pięciu nominowanych do finału książek (spośród 24).

Autorzy zostali nagrodzeni podczas tradycyjnej gali w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w piątek, 2 grudnia.
W złotej piątce znaleźli się też: Tomasz Broda i „Najlepsze gołąbki jadłem u Eli”, Przemek Corso i „Serca twego chłód”; Grażyna Humeńczuk i „Dawna Legnica. Obraz miasta w grafice i malarstwie w zbiorach Muzeum Miedzi” oraz Marek Żak i „Czerwony Młyn. Historie z powojennej Legnicy”.

Zwycięska, wydana przez Muzeum Miedzi w Legnicy publikacja „Miedź Legnica. Pół wieku piłkarskiego klubu” przedstawia pięćdziesięcioletnie  dzieje legnickiej drużyny. Zawiera setki zdjęć, biogramy piłkarzy, historie ligowych spotkań. Jej autorzy stworzyli pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy o klubie i historii legnickiego futbolu. Jak widać, ich praca została doceniona przez konkursową kapitułę.

Ideą organizowanego przez Muzeum Miedzi i Legnicką Bibliotekę Publiczną konkursu jest promocja publikacji legnickich i publiczne przedstawienie najwartościowszych książek, które ukazały się w danym roku. Sponsorem konkursu jest Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Uroczystości wręczenia nagród towarzyszył koncert Natalia Lubrano kompozytorki, piosenkarka, autorki tekstów wykonującej muzykę jazzową i elektroniczną.