Machiny wyobraźni Jarosława Jaśnikowskiego

W tym roku Muzeum Miedzi obchodzi 60-lecie istnienia i z tej okazji przygotowało wystawę prezentującą część kolekcji. Ale to tylko jeden urodzinowy akcent wystawienniczy. Bo Jarosław Jaśnikowski, artysta związany nierozerwalnie z Legnicą, postanowił z okazji jubileuszu podarować muzeum wybrane prace.

Powstała więc kolejna ekspozycja pt. „Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski”. Prezentuje ona różne realizacje Jaśnikowskiego, w tym m.in. prace z serii „Magiczna Legnica”, umieszczone w miejskim kalendarzu w 2017 r., a także inkografie przedstawiające przekrojowo twórczość artysty oraz kilka rysunków poświęconych rodzinnemu miastu. Kuratorem  wystawy jest Tomasz Grabowski z Działu Naukowo – Oświatowego Muzeum Miedzi w Legnicy. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 listopada o godz. 17.00 w gmachu głównym Muzeum Miedzi (wejście od. ul. św. Jana).

JAROSŁAW JAŚNIKOWSKI
Urodził się w Legnicy w 1976 r. Malarstwem zajmuje się od 1991 r. Swoje pierwsze kroki na drodze twórczej stawiał pod kierunkiem legnickiej pedagog Mirosławy Lickiewicz. Za osiągnięcia artystyczne został uhonorowany w 1994 r. Nagrodą Prezydenta Legnicy. W 1998 r. – pod wpływem wystawy Wojciecha Siudmaka w legnickim Muzeum Miedzi – Jaśnikowski postanawia poświęcić się surrealizmowi. W tym samym roku rozpoczyna naukę w głogowskim Studium Sztuk Plastycznych, gdzie w 2001 r. pod kierunkiem wybitnego głogowskiego artysty malarza Telemacha Pilitsidisa broni dyplom z malarstwa. Od tego czasu artysta konsekwentnie buduje swoją pozycję w polskim środowisku twórców związanych z realizmem magicznym. Jego obrazy są prezentowane obok prac takich artystów jak Olbiński, Sętowski, Kołpanowicz, Yerka czy Beksiński. Zamiłowanie Jarosława Jaśnikowskiego do parowozów, machin latających i wszelkich pojazdów z przełomu XIX i XX w. zaowocowało wieloma obrazami tworzonymi w klimatach steampunku. Artysta obecnie uchodzi za czołowego reprezentanta tego nurtu w polskim malarstwie.

Jaśnikowski tworzy historię światów alternatywnych – fantastycznej rzeczywistości, w której działają inne prawa fizyki. Na pracach artysty pojawiają się olbrzymie surrealistyczne machiny, które swą monumentalnością rzucają wyzwanie światu. Ważnym tematem obrazów Jaśnikowskiego jest również czas oraz przemijanie. Jednak czas na jego obrazach przyjmuje rożne wartości i właściwości. Nie do końca jest liniowy, nie do końca mierzalny, a nierzadko nabiera cech materialnych. W twórczości tego artysty pojawiają się również nawiązania do filozofii, teologii, jak i historii.

Artysta stworzył rozpoznawalny styl, a jego obrazy wyróżnia znakomity warsztat malarski. Przykłada dużą wagę do szczegółu, poprawnego zestawienia kolorów oraz do właściwej kompozycji.

Prace legniczanina były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, znajdują się w kolekcjach na całym świecie.

Podczas otwarcia wystawy odbędzie się również premiera kalendarza z obrazami Jarosława Jaśnikowskiego, którego tegoroczna tematyka związana jest z architekturą pojawiającą się w obrazach pochodzącego z Legnicy artysty. Podczas otwarcia ekspozycji będzie więc okazja, żeby zakupiony kalendarz został podpisany przez Jarosława Jaśnikowskiego, śmiało będzie można prosić również o osobiste dedykacje.zaproszenie