Miedź Legnica. Pół wieku piłkarskiego klubu

Setki zdjęć, biogramy piłkarzy, historie ligowych spotkań. Ukazała się książka „Miedź Legnica. Pół wieku piłkarskiego klubu”. Jej autorzy Marcin Makuch i Mariusz Bach stworzyli kompendium wiedzy o klubie Miedź Legnica i historii legnickiego futbolu. Wydawcą jest Muzeum Miedzi w Legnicy.


Jakie były początki klubu? Kiedy piłkarze Miedzianki rozegrali swój pierwszy mecz? Które ze spotkań okazały się najistotniejsze? Jakie zdarzenia wpłynęły na historię i funkcjonowanie klubu? Którzy trenerzy zapisali się w dziejach Miedzi? Jacy piłkarze byli ulubieńcami kibiców? Tego wszystkiego można się dowiedzieć, czytając licząca ponad 600 stron publikację.
- 14 września 1971 r. zdecydowano o reorganizacji MZKS-u i zmianie jego nazwy na KS Miedź Legnica. Powołano też pierwszy zarząd. Od tamtych wydarzeń minęło pół wieku. Rocznica stała się doskonałą okazją do podsumowania dokonań legnickich piłkarzy, mających za sobą między innymi zdobycie Pucharu Polski i występy w Ekstraklasie. W 2019 r. z inicjatywy klubu oraz muzeum rozpoczęto prace nad wydawnictwem, które jest szczegółowym zapisem dziejów klubu, uwzględniającym listę wszystkich zawodników i trenerów Miedzi, oraz komplet wyników ligowych i pucharowych drużyny – wyjaśnia Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy i jeden z autorów książki.  
Przygotowując monografię autorzy przeprowadzili wiele rozmów z działaczami, trenerami, zawodnikami, członkami ich rodzin oraz pasjonatami innych dolnośląskich klubów piłkarskich. Zebrano pamiątki, dokumenty i fotografie, które znalazły się w wydawnictwie. W twardej oprawie, bogato ilustrowane i z podaną w interesujący sposób treścią warto je polecić nie tylko kibicom, ale także wszystkim legniczan i miłośnikom futbolu z innych miast.
Książka będzie dostępna od piątku, 18 lutego, w kasie Muzeum Miedzi w Legnicy oraz na stronie internetowej https://tiny.pl/9lg12, a także w sklepie Strefa Miedzi w Legnicy przy ul. Wrocławskiej 43/1 i na stronie klubu.