Koncert „Roman Maciejewski In Memoriam”

W piątek wieczorem 22.05.2015 r. w zabytkowym wnętrzu ewangelickiego Kościoła Maryi Panny w Legnicy odbyła się uroczysta inauguracja 46. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat.

Głównym wydarzeniem tego wieczoru był koncert „Roman Maciejewski In Memoriam” dedykowanym osobie Romana Maciejewskiego – zmarłego w 1998 r. wybitnego polskiego kompozytora tworzącego muzykę poważną. Za jego opus magnum powszechnie uważany jest powstały w latach 1945-1959 monumentalny utwór Missa pro defunctis. Requiem.

Koncert w Kościele Mariackim wpisywał się w cykl imprez towarzyszących wystawie prac prof. Czesława Dźwigaja pt. „Homage to Requiem Romana Maciejewskiego”. Od kwietnia do końca sierpnia oglądać ją można w Muzeum Miedzi w Legnicy. Koncert „Roman Maciejewski In Memoriam”, podobnie jak pozostałe inicjatywy legnickiego Muzeum miał na celu zarówno wydobycie z cienia postaci Romana Maciejewskiego jak i przybliżenie jego twórczości.

Podczas koncertu wystąpili: Agnieszka Justyna Szumiło - sopran, Marek Fronc – organy oraz Chór Kameralny "Senza Rigore" Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod dyr. Jolanty Szybalskiej-Matczak. Wykonanie utworów Romana Maciejewskiego, m.in. fragmentów Requiem poprzedził komentarz prowadzącej wydarzenie dr Aleksandry Adamskiej-Osady. Wśród zgromadzonych gości znajdował się prof. Czesłąw Dźwigaj oraz Wojciech Maciejewski – brat nieżyjącego artysty.

Koncert „Roman Maciejewski In Memoriam”