Malarstwo Telemacha Pilitsidisa Szukając Orfeusza


październik 2024-styczeń 2025

gmach główny



Telemach Pilitsidis (7.01.1941–6.02.2022) urodził się w Kivotos w Grecji. Był malarzem, poetą, pedagogiem. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie a w 1967 r. obronił dyplom z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Dziesięć lat później przyjechał do Głogowa i choć na początku traktował to miasto jedynie jako przystanek w drodze do Grecji, to ostatecznie właśnie w nim zapuścił korzenie.

Kamera, Akcja! - witamy w filmowej Legnicy


wrzesień 2024 - marzec 2025

Akademia Rycerska




Legnica od wielu lat jest miejscem, które przyciąga filmowców z całego świata. Miasto stało się szczególnie znane dzięki serii filmów Waldemara Krzystka, które zdobyły liczne nagrody. W skład tej serii wchodzi debiutancka produkcja „W zawieszeniu” z Krystyną Jandą i Jerzym Radziwiłłowiczem, „Mała Moskwa” oraz kryminalny thriller „Fotograf”. Filmy te przenoszą widzów do czasów zimnej wojny, kiedy Legnica była miastem podzielonym murem. Popularność tych produkcji przyciągnęła do Legnicy wielu innych znakomitych twórców.

Chabiorowanie 1990–2090


październik - grudzień 2024

gmach główny



Tytuł Chabiorowanie 1990–2090 to powrót do dziennika chabiorowej podróży i otwarcie go na kolejne lata. Na wystawie prezentowane są najnowsze wielkoformatowe płótna oraz obrazy i rysunki, które powstały w latach 90.

Zapomniane obozy napoleońskie


sierpień 2022 - czerwiec 2024

Urząd Miasta i Gminy Prochowice

Rynek 1



Co zostało po Napoleonie? Zapraszamy na wystawę do Prochowic . "Zapomniane obozy napoleońskie" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Prochowicach. Podsumowuje ona trwające od 2020 r. poszukiwania miejsc obozów wojsk francuskich, które stacjonowały tu w okresie zawieszenia broni podczas kampanii 1813 r.

Pierwsza pięciolatka. Legnica 1945–1950


wrzesień – grudzień 2024

gmach główny




Ekspozycja została podzielona na dwie całkowicie odrębne części. Pierwsza, znajdująca się  w siedzibie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (Hall Starego Ratusza), to owoc szerokiej kwerendy źródłowej przeprowadzonej w archiwach, instytutach, bibliotekach i muzeach. Dotyczy niezwykle trudnego do uchwycenia zagadnienia, jakim jest legnicki teatr oraz życie teatralne w pierwszych latach powojennych. Zebrany materiał pozwolił na przedstawienie takich wątków jak próby powołania teatru zawodowego, teatr radziecki, narodziny teatru żydowskiego, gościnne występy teatrów spoza miasta oraz lokalny amatorski ruch teatralny.