styczeń-kwiecień 2023
gmach główny
W styczniu 2023 r. mija 125 lat od powstania zakładu energetycznego w Legnicy (wówczas niemiecki Electricitäts Werke Liegnitz, w skrócie E.W.L.). Z tej okazji Muzeum Miedzi w Legnicy oraz legnicki oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich im. Emila Oziębły przygotowali wystawę czasową poświęconą dziejom legnickiej energetyki. Wsparcia tej inicjatywie udzieliło przedsiębiorstwo TAURON Dystrybucja S.A., które zostało mecenasem wystawy.
wrzesień 2022 – kwiecień 2023
gmach główny
To wystawa prac jednego z najważniejszych rzeźbiarzy ostatnich dekad w Polsce. Jest on szczególnie ważny dla naszego muzeum oraz regionu, ponieważ jego wędrówka po Dolnym Śląsku zaczęła się właśnie w Legnicy, w której to w 1970 r. wygrał I Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski. Podjęta wtedy decyzja o wyjeździe ze stolicy i budowaniu kariery w prężnie rozwijającym się Zagłębiu Miedziowym okazała się jedną z ważniejszych w jego życiu. Artysta mieszkał kolejno w Legnicy, Lubinie, we wsi Czerniec, Chocianowie, Świeradowie Zdroju, a przez ostatnie 30 lat w Szklarskiej Porębie.
listopad 2022 – marzec 2023
gmach główny
W tym roku Muzeum Miedzi obchodzi 60-lecie istnienia i z tej okazji przygotowało wystawę prezentującą część kolekcji. Ale to tylko jeden urodzinowy akcent wystawienniczy. Bo Jarosław Jaśnikowski, artysta związany nierozerwalnie z Legnicą, postanowił z okazji jubileuszu podarować muzeum wybrane prace. Powstała więc kolejna ekspozycja pt. „Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski”. Prezentuje ona różne realizacje Jaśnikowskiego, w tym m.in. prace z serii „Magiczna Legnica”, umieszczone w miejskim kalendarzu w 2017 r., a także inkografie przedstawiające przekrojowo twórczość artysty oraz kilka rysunków poświęconych rodzinnemu miastu.
Miejsce wystawy:
Urząd Miasta i Gminy Prochowice
Rynek 1
Co zostało po Napoleonie? Zapraszamy na wystawę do Prochowic . "Zapomniane obozy napoleońskie" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Prochowicach. Podsumowuje ona trwające od 2020 r. poszukiwania miejsc obozów wojsk francuskich, które stacjonowały tu w okresie zawieszenia broni podczas kampanii 1813 r.
listopad 2022-maj 2023
Akademia Rycerska
Muzeum Miedzi świętuje jubileusz 60-lecia. Placówka od czasu powstania z myślą o kolejnych pokoleniach gromadzi cenne przedmioty, dające obraz ludzkiego talentu, umiejętności, stylu życia, zainteresowań czy wiedzy. W księgach inwentarzowych muzealiów zapisano ponad 36 tysięcy pozycji, księgozbiór liczy ponad 14 tysięcy tytułów, ale faktyczna liczba przedmiotów jest dużo większa. Jubileuszowa wystawa to znakomita okazja do przekrojowego pokazania i zbiorów i ludzi, bez których nie byłoby muzeum. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 18 listopada o godz. 17 w części muzeum znajdującej się w Akademii Rycerskiej. Zapraszamy.
kwiecień – październik 2022
Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu
Choć słyszała o tym wydarzeniu cała Europa, a od jego czasu minęło kilka wieków, wciąż tak naprawdę nie wiadomo, gdzie wojska księcia Henryka Pobożnego starły się z mongolską armią w 1241 r. Poszukiwania pola boju mają długą tradycję, mimo to brakuje dowodów, które bezspornie pozwoliłyby zlokalizować to miejsce walk, do jakich doszło na Dobrym Polu, niedaleko nowo wybudowanego zamku w Legnicy.