Świat utracony. Theodor Blätterbauer (1823–1906)


wrzesień 2023 - marzec 2024

Akademia Rycerska


200 lat temu urodził się artysta Theodor Blätterbauer, najwybitniejszy twórca związany z Legnicą, w której zamieszkał w 1854 r. Przez następne kilkadziesiąt lat pracował jako nauczyciel rysunku w Akademii Rycerskiej.

Wędrówka po Karbońskim Lesie


czerwiec – wrzesień 2023

gmach główny


Skąd się wziął węgiel kamienny? Dlaczego karbon to istotny czas dla powstania paliw kopalnych? Kiedy powstały pierwsze lasy, a rośliny przybrały gigantyczne rozmiary? I dlaczego w karbońskim lesie nie słychać było śpiewu ptaków? Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza na wystawę „Wędrówka po karbońskim lesie”.

Siedem dekad Huty Miedzi „Legnica”


czerwiec - listopad 2023

gmach głównyIstniejąca od blisko 70 lat Huta Miedzi „Legnica” (najpierw funkcjonująca pod nazwą Legnickie Zakłady Metalurgiczne) jest dla regionu legnickiego zakładem wyjątkowym, który na stałe wpisał się w krajobraz miasta. Żadne inne lokalne przedsiębiorstwo nie miało również tak silnego wpływu na kształtowanie jego powojennego obrazu. Jej powstanie na początku lat 50. XX w. diametralnie zmieniło charakter lokalnego przemysłu oraz rynku pracy.

In terra Trebouane? Skarb z Czarnkowa


kwiecień-październik 2023

Muzeum Bitwy w Legnickim Polu


Wystawa In terra Trebouane? Skarb z Czarnkowa stanowi wystawiennicze podsumowanie realizowanego w latach 2021-2022 projektu ministerialnego pt. Opracowanie i publikacja wczesnośredniowiecznego skarbu monet i siekanego srebra z Czarnkowa, gm. Legnickie Pole (zadanie nr 6109/21/FPK/NID; PROGRAM DZIEDZICTWO KULTUROWE, priorytet 5 Ochrona zabytków archeologicznych). Przygotowana i wydana drukiem w  jego ramach publikacja dostępna jest na stronie internetowej muzeum. 

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA SATYRYKON – LEGNICA 2023


czerwiec - wrzesień 2023

gmach głównyWystawę tworzą prace nadesłane na tegoroczny konkurs rysunków satyrycznych. Ich tematem wiodącym jest „Ego”, natomiast drugą kategorię tradycyjnie stanowi „Żart i satyra”.

Zapomniane obozy napoleońskie


sierpień 2022 - lipiec 2023

Urząd Miasta i Gminy Prochowice

Rynek 1Co zostało po Napoleonie? Zapraszamy na wystawę do Prochowic . "Zapomniane obozy napoleońskie" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Prochowicach. Podsumowuje ona trwające od 2020 r. poszukiwania miejsc obozów wojsk francuskich, które stacjonowały tu w okresie zawieszenia broni podczas kampanii 1813 r.