Poszukiwacze piękna. Malarstwo polskie XIX-XXI w. z kolekcji prywatnej


Akademia Rycerska

kwiecień-sierpień 2025




Wystawa Poszukiwacze piękna to wyjątkowa prezentacja dzieł wybitnych polskich artystów, na co dzień znajdujących się w prywatnej kolekcji. Ekspozycja skupia się na kilku wątkach tematycznych: historii i patriotyzmie, portrecie, pejzażu oraz scenach rodzajowych. Jednak nie zabraknie akcentu sztuki najnowszej wybiegającej poza te ramy.

Malarstwo Telemacha Pilitsidisa Szukając Orfeusza


październik 2024-marzec 2025

gmach główny



Telemach Pilitsidis (7.01.1941–6.02.2022) urodził się w Kivotos w Grecji. Był malarzem, poetą, pedagogiem. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie a w 1967 r. obronił dyplom z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Dziesięć lat później przyjechał do Głogowa i choć na początku traktował to miasto jedynie jako przystanek w drodze do Grecji, to ostatecznie właśnie w nim zapuścił korzenie.

Sprawca dobrych dzieł. Stanisław Pietrusa. Rzeźby i medale


kwiecień – sierpień 2025

Akademia Rycerska



Wątki społeczne, historyczne oraz religijne w twórczości Stanisława Pietrusa.
Plastyk, medalier, rzeźbiarz. Urodził się 27 maja 1945 r. w Stryszawie (woj. małopolskie), gdzie skończył szkołę podstawową. Jego zainteresowanie sztuką zaczęło się w dzieciństwie, choć ostateczny wybór kierunku drogi twórczej przypadł na okres szkoły średniej.

Zapomniane obozy napoleońskie


sierpień 2022 - czerwiec 2025

Urząd Miasta i Gminy Prochowice

Rynek 1



Co zostało po Napoleonie? Zapraszamy na wystawę do Prochowic . "Zapomniane obozy napoleońskie" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Prochowicach. Podsumowuje ona trwające od 2020 r. poszukiwania miejsc obozów wojsk francuskich, które stacjonowały tu w okresie zawieszenia broni podczas kampanii 1813 r.

Chwile. Ludzie. Miejsca. Zagłębie Miedziowe w obiektywie Wincentego Kołodziejskiego


styczeń - kwiecień 2025

gmach główny


Licząca około 200 fotografii ekspozycja to reporterski zapis życia regionu na przełomie XX i XXI wieku. Wincenty Kołodziejski (1946-2020) był jednym z najbardziej znanych fotoreporterów Zagłębia Miedziowego, którego wciąż pamięta wielu mieszkańców. Nie ma chyba miejscowości, w której by się nie pojawił. Albo jako dziennikarz, albo strażak, bo te dwie profesje wypełniły jego życie.