70 lat oddziału w Legnicy Archiwum Państwowego we Wrocławiu


wrzesień – październik 2023Archiwum Państwowe w Legnicy istnieje od 1953 r. i  od 70 lat gromadzi, chroni i udostępniaj najważniejsze materiały archiwalne do dziejów Legnicy i okolic. Powołano je 22 maja 1953 r. jako Powiatowe Archiwum Państwowe w Legnicy. Obecnie, jako Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Legnicy, jest jednym z czterech (obok Jeleniej Góry, Kamieńca Ząbkowickiego i Bolesławca) oddziałów zamiejscowych Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA SATYRYKON – LEGNICA 2023


czerwiec - wrzesień 2023

gmach głównyWystawę tworzą prace nadesłane na tegoroczny konkurs rysunków satyrycznych. Ich tematem wiodącym jest „Ego”, natomiast drugą kategorię tradycyjnie stanowi „Żart i satyra”.

Świat utracony. Theodor Blätterbauer (1823–1906)


wrzesień 2023 - marzec 2024

Akademia Rycerska


200 lat temu urodził się artysta Theodor Blätterbauer, najwybitniejszy twórca związany z Legnicą, w której zamieszkał w 1854 r. Przez następne kilkadziesiąt lat pracował jako nauczyciel rysunku w Akademii Rycerskiej.

In terra Trebouane? Skarb z Czarnkowa


kwiecień-październik 2023

Muzeum Bitwy w Legnickim Polu


Wystawa In terra Trebouane? Skarb z Czarnkowa stanowi wystawiennicze podsumowanie realizowanego w latach 2021-2022 projektu ministerialnego pt. Opracowanie i publikacja wczesnośredniowiecznego skarbu monet i siekanego srebra z Czarnkowa, gm. Legnickie Pole (zadanie nr 6109/21/FPK/NID; PROGRAM DZIEDZICTWO KULTUROWE, priorytet 5 Ochrona zabytków archeologicznych). Przygotowana i wydana drukiem w  jego ramach publikacja dostępna jest na stronie internetowej muzeum. 

Siedem dekad Huty Miedzi „Legnica”


czerwiec - listopad 2023

gmach głównyIstniejąca od blisko 70 lat Huta Miedzi „Legnica” (najpierw funkcjonująca pod nazwą Legnickie Zakłady Metalurgiczne) jest dla regionu legnickiego zakładem wyjątkowym, który na stałe wpisał się w krajobraz miasta. Żadne inne lokalne przedsiębiorstwo nie miało również tak silnego wpływu na kształtowanie jego powojennego obrazu. Jej powstanie na początku lat 50. XX w. diametralnie zmieniło charakter lokalnego przemysłu oraz rynku pracy.

Zapomniane obozy napoleońskie


sierpień 2022 - lipiec 2023

Urząd Miasta i Gminy Prochowice

Rynek 1Co zostało po Napoleonie? Zapraszamy na wystawę do Prochowic . "Zapomniane obozy napoleońskie" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Prochowicach. Podsumowuje ona trwające od 2020 r. poszukiwania miejsc obozów wojsk francuskich, które stacjonowały tu w okresie zawieszenia broni podczas kampanii 1813 r.