Moc dla miasta. Historia legnickiej energetykistyczeń-kwiecień 2023

gmach głównyW styczniu 2023 r. mija 125 lat od powstania zakładu energetycznego w Legnicy (wówczas niemiecki Electricitäts Werke Liegnitz, w skrócie E.W.L.). Z tej okazji Muzeum Miedzi w Legnicy oraz legnicki oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich im. Emila Oziębły przygotowali wystawę czasową poświęconą dziejom legnickiej energetyki. Wsparcia tej inicjatywie udzieliło przedsiębiorstwo TAURON Dystrybucja S.A., które zostało mecenasem wystawy.

Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz


wrzesień 2022 – kwiecień 2023

gmach główny

 
To wystawa prac jednego z najważniejszych rzeźbiarzy ostatnich dekad w Polsce. Jest on szczególnie ważny dla naszego muzeum oraz regionu, ponieważ jego wędrówka po Dolnym Śląsku zaczęła się właśnie w Legnicy, w której to w 1970 r. wygrał I Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski. Podjęta wtedy decyzja o wyjeździe ze stolicy i budowaniu kariery w prężnie rozwijającym się Zagłębiu Miedziowym okazała się jedną z ważniejszych w jego życiu. Artysta mieszkał kolejno w Legnicy, Lubinie, we wsi Czerniec, Chocianowie, Świeradowie Zdroju, a przez ostatnie 30 lat w Szklarskiej Porębie.

Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski


listopad 2022 – marzec 2023

gmach głównyW tym roku Muzeum Miedzi obchodzi 60-lecie istnienia i z tej okazji przygotowało wystawę prezentującą część kolekcji. Ale to tylko jeden urodzinowy akcent wystawienniczy. Bo Jarosław Jaśnikowski, artysta związany nierozerwalnie z Legnicą, postanowił z okazji jubileuszu podarować muzeum wybrane prace. Powstała więc kolejna ekspozycja pt. „Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski”. Prezentuje ona różne realizacje Jaśnikowskiego, w tym m.in. prace z serii „Magiczna Legnica”, umieszczone w miejskim kalendarzu w 2017 r., a także inkografie przedstawiające przekrojowo twórczość artysty oraz kilka rysunków poświęconych rodzinnemu miastu.

Zapomniane obozy napoleońskie


Miejsce wystawy:
Urząd Miasta i Gminy Prochowice
Rynek 1Co zostało po Napoleonie? Zapraszamy na wystawę do Prochowic . "Zapomniane obozy napoleońskie" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Prochowicach. Podsumowuje ona trwające od 2020 r. poszukiwania miejsc obozów wojsk francuskich, które stacjonowały tu w okresie zawieszenia broni podczas kampanii 1813 r.

60 lat Muzeum Miedzi


listopad 2022-maj 2023

Akademia Rycerska


Muzeum Miedzi świętuje jubileusz 60-lecia. Placówka od czasu powstania z myślą o kolejnych pokoleniach gromadzi cenne przedmioty, dające obraz ludzkiego talentu, umiejętności, stylu życia, zainteresowań czy wiedzy. W księgach inwentarzowych muzealiów zapisano ponad 36 tysięcy pozycji, księgozbiór liczy ponad 14 tysięcy tytułów, ale faktyczna liczba przedmiotów jest dużo większa. Jubileuszowa wystawa to znakomita okazja do przekrojowego pokazania i zbiorów i ludzi, bez których nie byłoby muzeum. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 18 listopada o godz. 17 w części muzeum znajdującej się w Akademii Rycerskiej. Zapraszamy.

BONUS CAMPUS, CZYLI POSZUKIWANIA POLA BITWY Z 1241 ROKU


kwiecień – październik 2022

Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu


Choć słyszała o tym wydarzeniu cała Europa, a od jego czasu minęło kilka wieków, wciąż tak naprawdę nie wiadomo, gdzie wojska księcia Henryka Pobożnego starły się z mongolską armią w 1241 r. Poszukiwania pola boju mają długą tradycję, mimo to brakuje dowodów, które bezspornie pozwoliłyby zlokalizować to miejsce walk, do jakich doszło na Dobrym Polu, niedaleko nowo wybudowanego zamku w Legnicy.