Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz


wrzesień 2022 – kwiecień 2023

gmach główny

 
To wystawa prac jednego z najważniejszych rzeźbiarzy ostatnich dekad w Polsce. Jest on szczególnie ważny dla naszego muzeum oraz regionu, ponieważ jego wędrówka po Dolnym Śląsku zaczęła się właśnie w Legnicy, w której to w 1970 r. wygrał I Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski. Podjęta wtedy decyzja o wyjeździe ze stolicy i budowaniu kariery w prężnie rozwijającym się Zagłębiu Miedziowym okazała się jedną z ważniejszych w jego życiu. Artysta mieszkał kolejno w Legnicy, Lubinie, we wsi Czerniec, Chocianowie, Świeradowie Zdroju, a przez ostatnie 30 lat w Szklarskiej Porębie.

Czas ucieka wieczność czeka. Postscriptum


lipiec – październik 2022

Akademia Rycerska


Na wystawie prezentujemy ponad 100 prac medalierskich powstałych dla uczczenia pamięci o legniczaninie Bernardzie Marku Adamowiczu (1955‒2020). Medale pokazują portret bohatera wystawy, a także tematy mu bliskie jak: wiara, pontyfikat Jana Pawła II.

Sztuka zniszczona. Wystawa rzeźb Jacka Opały


9 września -1 października 2022 r.

Akademia Rycerska


Jacek Opała urodził się w 1970 r. na Dolnym Śląsku w Bolesławcu, mieście ceramiki. Zafascynowany klasyczną rzeźbą - począwszy od starożytnych Pompejów, przez Michała Anioła po Igora Mitoraja - w 2009 r. zaczyna rzeźbić w glinie. Jego prace łączą harmonię idealistycznej formy z kombinacją zdobień, kolorów i dodatków czy zniekształceń.

BONUS CAMPUS, CZYLI POSZUKIWANIA POLA BITWY Z 1241 ROKU


kwiecień – październik 2022

Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu


Choć słyszała o tym wydarzeniu cała Europa, a od jego czasu minęło kilka wieków, wciąż tak naprawdę nie wiadomo, gdzie wojska księcia Henryka Pobożnego starły się z mongolską armią w 1241 r. Poszukiwania pola boju mają długą tradycję, mimo to brakuje dowodów, które bezspornie pozwoliłyby zlokalizować to miejsce walk, do jakich doszło na Dobrym Polu, niedaleko nowo wybudowanego zamku w Legnicy.

Zapomniane obozy napoleońskie


Miejsce wystawy:
Urząd Miasta i Gminy Prochowice
Rynek 1Co zostało po Napoleonie? Zapraszamy na wystawę do Prochowic . "Zapomniane obozy napoleońskie" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Prochowicach. Podsumowuje ona trwające od 2020 r. poszukiwania miejsc obozów wojsk francuskich, które stacjonowały tu w okresie zawieszenia broni podczas kampanii 1813 r.

Jubileusz. Krzysztof Skórczewski. Miedzioryty


gmach główny

kwiecień– wrzesień 2022


W tym roku Muzeum Miedzi w Legnicy świętuje podwójny jubileusz. Pierwszy to oczywiście 60. rocznica powołania do życia naszej instytucji. Drugi wiąże się z 75. rocznicą urodzin autora pierwszych współczesnych miedziorytów, które trafiły do naszych zbiorów, zapoczątkowując kolekcję polskiego miedziorytu.