RE – KREACJA. Kostiumy i scenografie Małgorzaty Bulandy


maj – wrzesień 2025

gmach główny




Małgorzata Bulanda od ponad trzech dekad tworzy kostiumy i scenografie, które stały się znakiem rozpoznawczym wielu wybitnych przedstawień teatralnych w Polsce i za granicą. Związana od 1993 roku z legnickim Teatrem Modrzejewskiej, współtworzyła jego unikalną tożsamość artystyczną, m.in. realizując spektakle w niekonwencjonalnych, postindustrialnych, zrujnowanych przestrzeniach, takich jak: wnętrze Kościoła Marii Panny – „Pasja” (1995), hala fabryczna przy ul. Jagiellońskiej –  Zły” (1996), dawne koszary pruskie przy Nowym Świecie – „Koriolan” (1998), sala teatralna na Nowym Świecie – „Hamlet, Książę Danii” (2001), Kino Kolejarz przy ul. Łąkowej – realizacja telewizyjna „Ballady o Zakaczawiu” (2002), magazyny przy ul. Jordana 2 – „Szaweł” (2004), najpierw hala przy ul. Jagiellońskiej, później przy ul. Ściegiennego – „Portowa Opowieść” (2004), scena na Piekarach –  „Made in Poland” (2004), sala przedwojennego kina i teatru variété przy ul. Kartuskiej – Łemko” (2007). Jej prace są głęboko osadzone w kontekście miejsca, czasu i współczesnej refleksji nad rolą sztuki w życiu społecznym.

Sprawca dobrych dzieł. Stanisław Pietrusa. Rzeźby i medale


kwiecień – sierpień 2025

Akademia Rycerska



Plastyk, medalier, rzeźbiarz. Urodził się 27 maja 1945 r. w Stryszawie (woj. małopolskie), gdzie skończył szkołę podstawową. Jego zainteresowanie sztuką zaczęło się w dzieciństwie, choć ostateczny wybór kierunku drogi twórczej przypadł na okres szkoły średniej.

Wystawy w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO 2025




kwiecień - czerwiec 2025

gmach główny

Wernisaż: 10.05. godz. 18.30






Sylwetki Twórców: Jiakun Zhang „Zagubione – Znalezione”

W swojej twórczości Jiakun Zhang, absolwentka Birmingham City University w Wielkiej Brytanii, eksploruje wzajemne oddziaływania pamięci, tożsamości i kultury.

Zapomniane obozy napoleońskie


sierpień 2022 - czerwiec 2025

Urząd Miasta i Gminy Prochowice

Rynek 1



Co zostało po Napoleonie? Zapraszamy na wystawę do Prochowic . "Zapomniane obozy napoleońskie" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Prochowicach. Podsumowuje ona trwające od 2020 r. poszukiwania miejsc obozów wojsk francuskich, które stacjonowały tu w okresie zawieszenia broni podczas kampanii 1813 r.

Poszukiwacze piękna. Malarstwo polskie XIX-XXI w. z kolekcji prywatnej


Akademia Rycerska

kwiecień-sierpień 2025




Wystawa Poszukiwacze piękna to wyjątkowa prezentacja dzieł wybitnych polskich artystów, na co dzień znajdujących się w prywatnej kolekcji. Ekspozycja skupia się na kilku wątkach tematycznych: historii i patriotyzmie, portrecie, pejzażu oraz scenach rodzajowych. Jednak nie zabraknie akcentu sztuki najnowszej wybiegającej poza te ramy.