WĘGIERSKA DUSZA I WYOBRAŹNIA - RZEŹBY LAJOSA GYÖRFI

29.11.2019 – 01.02.2020

Lajos Győrfi urodził się w 1960 r. w położonej w sercu Wielkiej Niziny Węgierskiej miejscowości Karcag w krainie Kunlapos. Z przyjemnością wspomina o pełnym wolności dzieciństwie na farmie, gdzie wyrastał wśród koni. Ojciec, będący pasterzem koni, pozwalał mu galopować wierzchem aż po horyzont. Rodzinne strony całkowicie zawładnęły jego duszą, a wielkie miasto go nie pociągało. Z tym przeświadczeniem rozpoczął naukę w Technikum Plastycznym w Budapeszcie na wydziale rzeźby. Naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie pod opieką Miklósa Borsosa, prawdziwego mistrza, którego głęboki humanizm i fascynacja kulturą śródziemnomorską stały się wskazówką dla młodego artysty.

Wystawa Węgierska dusza i wyobraźnia została przygotowana i udostępniana polskim instytucjom kultury przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie i Muzeum im. Ferenca Karacsa w Püspökladány (Węgry). Ekspozycja Prezentuje twórczość wybitnego rzeźbiarza węgierskiego, który został odznaczony Nagrodą Węgierskiego Dziedzictwa (porównywalną ze Złotym Medalem Gloria Artis w Polsce). Jego rzeźby urzekają wysmakowaną formą i zadziwiają realizmem. Dzieła artysty nawiązują przede wszystkim do historii i literatury Węgier, ale zauważalne są także elementy tradycji polskiej, a to za sprawą żony artysty Marii.
Lajos Győrfi tworzy realizacje zarówno pomnikowe, do ekspozycji zewnętrznej w przestrzeni publicznej, ale i mniejsze dzieła sztuki, które podziwiać można w pracowni artysty oraz na wystawach muzealnych. Projektom rzeźb towarzyszą fotografie zrealizowanych pomników, są też dodatkowe zdjęcia ukazujące inne dzieła Lajosa Győrfiego – ogromną liczbę figur na terenie Węgier i poza ich granicami. Ekspozycji towarzyszy folder na temat twórczości Lajosa Győrfi i jego związków z Polską.

IMG_5021
"Węgierska dusza i wyobraźnia - rzeźby Lajosa Győrfiego" - ekspozycja fot. D.Berdys
IMG_5022
IMG_5025
IMG_5026
IMG_5028
IMG_5030

OTWARCIE WYSTAWY 29.11.2019 r.

GALERIA FOTOGRAFII