„Pictura fidelis – wiara i sztuka” - wykład Andrzeja Boja Wojtowicza

„Pictura fidelis – wiara i sztuka” to tytuł wykładu, który wygłosił malarz Andrzej Boj Wojtowicz. Spotkanie odbyło się 10 marca 2022 r. w Muzeum Miedzi.

Podczas niemal trzygodzinnego spotkania artysta zaprezentował najnowsze realizacje malarskie, stworzone na zlecenie klasztoru kamedułów w Bieniszewie (woj. wielkopolskie). Ograbiony przez hitlerowców podczas II wojny światowej kościół stał się przestrzenią, dla której Andrzej Boj Wójtowicz wykonał kilka obrazów, w tym ołtarzowy: Ofiarowanie Najśw. Marii Panny. Architektura późnobarokowego obiektu sakralnego stworzyła możliwość wyposażenia jego wnętrza dziełami współczesnymi. Eklektyczne zestawienie pozwala na ukazanie odbiorcy siły sztuki malarskiej, operującej współczesnym sztafażem stylistycznym, godnie przywołującym kanon ikonograficzny.

Andrzej Boj Wojtowicz jest także autorem obrazu Henryk Pobożny znajdującego się w Akademii Rycerskiej. Monumentalne płótno prezentuje wyimaginowany portret księcia, zawierający symbole historyczne: ubranego w zbroję husarską, z orłem na przedramieniu i wielkim średniowiecznym mieczem. U dołu artysta zamieścił kolejny wizerunek księcia, w kolorystyce monochromatycznej jako portret pośmiertny.

Warsztat artysty opiera się na wykorzystywaniu starych technik malarskich, częściowej produkcji farb czy samodzielnym gruntowaniu podobrazia.

Andrzej Boj Wojtowicz ur. 1959 r. w Głubczycach. Jest absolwentem malarstwa i grafiki PWSSP we Wrocławiu 1990 r.. a także autorem fresków w Zamku Królewskim w Niepołomicach oraz w prywatnych rezydencjach we Włoszech; zrealizował cykl Drogi Krzyżowej: kaplica DPS w Kowarach, kościół Józefa Robotnika w Zgorzelcu.

Wykład zorganizowała Stowarzyszenie Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 w gmachu Akademii Rycerskiej, będącej oddziałem Muzeum Miedzi w Legnicy.