NOC MUZEALNA

NOC MUZEALNA 19.05.2018

Co to była za noc! Już od 13 lat Noc Muzealna w Legnicy cieszy się wielką popularnością. W tym roku program był bardzo bogaty. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Wystartowaliśmy o godz. 17:00. Oglądaliśmy na co dzień niedostępne i nieznane pomieszczenia legnickiego Dworca Kolejowego Koleje Dolnośląskie S.A. Następnie zwiedzający mieli okazję przejechać się pociągiem Endolino na halę serwisową. Miało być 30 osób, a było 215! Nie spodziewaliśmy się, że nasz pomysł spotka się z tak wielkim zainteresowaniem ze strony mieszkańców naszego miasta! Jesteśmy zachwyceni, że przybyliście tak licznie. Napiszcie proszę w komentarzach na fanpage Muzeum Miedzi i Kolei Dolnośląskich jak Wam się podobało i czy chcecie powtórkę za rok podczas XIV edycji Nocy Muzealnej?

W tym samym czasie, w Lapidarium w Muzeum, na świeżym powietrzu Dyrektor Muzeum Miedzi - Marcin Makuch przywitał gości streszczając program i zachęcając do korzystania z przygotowanych przez nas atrakcji. W nietypowej scenerii wśród zabytkowych i starych kamieni, wprowadził wszystkich w dobry nastrój głos Doroty Regmunt - Sobieszczańskiej. Mniej więcej w tym samym czasie do Akademii Rycerskiej przyszli zainteresowani spotkaniem z Ireneuszem Turkiewiczem. Legniczanin zafascynowany krajem kwitnącej wiśni, podzielił się wrażeniami i wspomnieniami z podróży po Japonii. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o kulturze, obyczajach, roślinach a także o mentalności Japończyków. Pan Irek uprawia drzewka Bonzai, a jedno z nich ma aż 30 lat! Na co dzień pan Turkiewicz jest uznanym stylistą fryzur i właścicielem salonu fryzjerskiego Alter Ego przy ul. Wrocławskiej.
Po wykładzie popis dała Akademia Aikido Kobayashi ze swoim spektakularnym treningiem pokazowym. Jeśli chcecie się poruszać, poćwiczyć to już wiecie w którą stronę należy się udać. Pan Tomasz Nowak zaprasza do wspólnych treningów w Akademii.

W podobnym czasie co pokaz Aikido, miało miejsce zwiedzanie z przewodnikiem odnowionej, imponującej Sali Królewskiej w Akademii Rycerskiej. To była doskonała okazja do wsłuchania się w historię tego niezwykłego miejsca i podziwianie architektonicznych detali. Po zwiedzaniu ludzie udali się na koncert japoński. To drugie wydarzenie, oprócz zwiedzania Dworca Kolejowego, które przyciągnęło ogromną rzeszę ludzi. Okazało się, że Legnica słynie z melomanów! Na koncert muzyków z Tokio przybyło ponad 200 osób, sala była wypełniona po brzegi! Był śpiew operowy, akompaniament oraz wirtuozerska gra na skrzypcach w wykonaniu Yuhei Yamanaka, który zagrał nam m.in. utwory Asstora Piazzoli i Andrea Bocceliego. Owacjom nie było końca, a publiczność domagała się bisów.

Ponadto uczestnicy Nocy Muzealnej bardzo chętnie brali udział w warsztatach origami i w tworzeniu biżuterii z miedzianych drucików, a ludzie zafascynowani średniowieczem, zwiedzali Zamek Piastowski i zdobywali wieżę widokową św. Piotra. Ci, którzy zdążyli odebrać wejściówkę pojechali darmową komunikacją do Legnickiego Pola, aby pod osłoną nocy zwiedzać Muzeum Bitwy Legnickiej.

Nie mogło również zabraknąć zwiedzania wystaw czasowych i stałych z przewodnikami. Szczególną popularnością cieszyły się opowieści o Japonii na wystawie "Inspiracje sztuką Japońską".

Kolejna rzecz zdumiała nas wszystkich! O 21:00 przywitaliśmy firmę KOKU Sushi Legnica. Pracownicy Koku przygotowali pyszniutkie, świeże sushi. Mieli częstować jedzeniem dwie godziny, natomiast wszystko rozeszło się w niespełna 30 minut!!! A o czym to świadczy? O tym, że było pysznie! Jeśli ktoś ma ochotę na więcej to zapraszamy do restauracji Koku Sushi w Legnicy.

Naszym zdaniem ta noc była za krótka, a Waszym? Cieszymy się, że byliście. Odwiedzajcie Muzeum Miedzi częściej, zapraszamy Was drodzy mieszkańcy Legnicy, turyści z Polski i turyści z całego świata.

Szczególne podziękowania dla mediów, gdyby nie Wasza praca, z pewnością o naszej japońskiej Nocy, nie było by tak głośno: Portal Lca.pl, Legnica Dami TV, Panorama Legnicka, regionfan.pl, Radio Plus Legnica, Radio Złote Przeboje.


ZOBACZ GALERIĘ FOTOGRAFII >>