Wrzesień-Grudzień 2019

Akademia Rycerska


Jan Matejko (1838–1893), to jeden z najważniejszych, najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich malarzy wieku XIX, to artysta, który zawładnął polską kulturą na różnych poziomach, a jego heroiczny wizerunek trwa wciąż w zbiorowej wyobraźni.

Matejko stworzył ponad 300 obrazów olejnych, kilkaset rysunków i szkiców.

Twórczość Matejki ma specjalną wartość. Zrobił dużo dla kształtowania polskiego charakteru i świadomości narodowej, nie mniej niż historycy. Narracyjny charakter jego obrazów ma wielką silę, był w tym mistrzem. Pod względem artystycznym są lepsi artyści, ale nie osiągnęli takiego uznania wśród odbiorców jak on.

Jego twórczość nie jest często pokazywana na wystawach czasowych, jednym z powodów jest rozmiar wielu z namalowanych przez artystę płócien, a także fakt, że są eksponowane w stałych galeriach muzealnych. Wystawa w Muzeum Miedzi w Legnicy została przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja prezentuje blisko sześćdziesiąt prac, są to obrazy olejne, rysunki, reprodukcje drzeworytnicze i litograficzne. W pięciu tematycznych przestrzeniach – Warsztat, Historia, Religia, Portrety – zasygnalizowany został fenomen Matejki.   

Do najważniejszych, najciekawszych i najbardziej oryginalnych prac Matejki , które znajdą się na legnickiej ekspozycji, należy zaliczyć rysunkowy Poczet królów i książąt polskich, który ze względów  konserwatorskich pokazywany jest bardzo rzadko. To jeden z trzech wielkich skarbów narodowych, obok Panoramy Racławickiej i cyklu Warszawa Artura Grottgera, których depozytariuszem jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Na 44 planszach artysta narysował ołówkiem naszych władców poczynając od Mieszka I, aż po Stanisława Augusta Poniatowskiego.IMG_3308
Ekspozycja wystawy "Matejko" fot. D.Berdys
IMG_3311
Ekspozycja wystawy "Matejko" fot. D. Berdys
IMG_3326
Ekspozycja wystawy "Matejko" fot. D. Berdys
IMG_3327
IMG_3329
IMG_3338
IMG_3320
IMG_3323

OTWARCIE WYSTAWY 13.09.2019 r.

GALERIA FOTOGRAFII


POLECAMY

Poczet królów polskich Jana Matejki

Poczet królów polskich Jana Matejki


Autor: Halawa Ewa, Wojturski Grzegorz

Cena: 30 zł

więcej informacji>>