ĆWIERĆ WIEKU PRZED MARCO POLO:...

12 październik – 30 grudzień

tytuł: Ćwierć wieku przed Marco Polo: Benedykt Polak i Giovanni da Pian del Carpine na dworze Chana Mongołów, 1245-1247

miejsce: Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, pl. Henryka Pobożnego 3

Zanim sławny wenecki kupiec i obieżyświat Marco Polo odsłonił przed mieszkańcami Europy tajemnice i bogactwa Wschodu, w 1245 r. do serca Azji wyruszył włoski franciszkanin Giovanni da Pian del Carpine, oficjalny wysłannik papieża. W czasie swojej podróży,  trwającej 2 lata i 7 miesięcy, przemierzył 19 000 kilometrów. Do wyprawy dołączył Benedykt Polak z klasztoru franciszkańskiego we Wrocławiu. Zadaniem zakonników było nawiązanie rozmów dyplomatycznych, które miały dać odpowiedź na pytania o możliwość współistnienia łacińskiego świata i Mongołów, którzy w latach 1237-1242 spustoszyli znaczne obszary Europy Wschodniej i Środkowej. Wystawa przygotowana przez The Explorers Club Polska  ukazuje okoliczności wyprawy Carpiniego, jej przebieg i znaczenie dla poznania ludów i kultur Azji. Jednocześnie przybliża wkład duchownych ze Śląska – Benedykta Polaka oraz C. de Bridia w odkrywaniu ziem na Wschód od Europy.