Malarstwo Telemacha Pilitsidisa Szukając Orfeusza

październik 2024-styczeń 2025

gmach główny

Telemach Pilitsidis (7.01.1941–6.02.2022) urodził się w Kivotos w Grecji. Był malarzem, poetą, pedagogiem. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie a w 1967 r. obronił dyplom z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Dziesięć lat później przyjechał do Głogowa i choć na początku traktował to miasto jedynie jako przystanek w drodze do Grecji, to ostatecznie właśnie w nim zapuścił korzenie.

Był niezwykle aktywny i twórczy. Wziął udział w kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych, namalował kilka tysięcy obrazów, wydał kilkanaście tomików wierszy oraz powieść autobiograficzną. Zdobył wiele nagród i odznaczeń w tym: Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Miasta Głogowa, Zasłużony dla Województwa Legnickiego.

Tytuł wystawy Szukając Orfeusza nawiązuje do obrazu Telemacha Pilitsidisa i jest częstym motywem przywoływanym przez artystę. W jego bogatej twórczości odnajdujemy cykle poświęcone chociażby mitologii, ekologii, wojnie, ale i wiele innych tematów. Na wystawie zobaczą Państwo obrazy ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy oraz prywatnej kolekcji rodziny. Ukazują one drogę twórczą Pilitsidisa – od wczesnych płócien przesiąkniętych wpływem Nowosielskiego po dojrzałe dzieła.

Kurator wystawy: Barbara Pietras

GALERIA FOTOGRAFII - otwarcie wystawy 18.10.2024 r.

Szukając Orfeusza. Malarstwo Telemacha Pilitsidisa - ekspozycja fot. D. Berdys