Moc dla miasta. Historia legnickiej energetykistyczeń-kwiecień 2023

gmach głównyW styczniu 2023 r. mija 125 lat od powstania zakładu energetycznego w Legnicy (wówczas niemiecki Electricitäts Werke Liegnitz, w skrócie E.W.L.). Z tej okazji Muzeum Miedzi w Legnicy oraz legnicki oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich im. Emila Oziębły przygotowali wystawę czasową poświęconą dziejom legnickiej energetyki. Wsparcia tej inicjatywie udzieliło przedsiębiorstwo TAURON Dystrybucja S.A., które zostało mecenasem wystawy.


Wystawa pt. Moc dla miasta. Historia legnickiej energetyki przybliża wieloletnią działalność legnickiego przedsiębiorstwa energetycznego, zaczynając od niemieckiego Electricitäts Werke Liegnitz, przechodząc następnie do energetyki czasów powojennych, skupiając się na jej pracownikach i wybranych momentach bogatej historii. Zasygnalizowana została na niej również współczesność tworzona dzisiaj pod znakiem firmowym TAURON Dystrybucja S.A. Z drugiej strony wystawa opowiada o rozwoju technologicznym branży energetycznej, ewolucji narzędzi pracy, co obrazują zgromadzone dawne i obecne urządzenia oraz przyrządy. Wpisują się one doskonale w skomplikowaną historię ziemi legnickiej, jako przedmioty służące zarówno Niemcom, jak i Polakom. W narracji ekspozycji nie zabraknie też wątku radzieckiego, gdyż po pierwsze to wojska „Wielkiego Brata” zarządzały tutejszą elektrownią w latach 1945-1947, a następnie przez kilkadziesiąt lat korzystały z usług Zakładu Energetycznego Legnica.
Na kilku salach ekspozycyjnych znajdujących się na pierwszym piętrze pałacowej części muzeum od ul. Partyzantów zgromadzone zostały obiekty pochodzące ze zbiorów legnickiego SEP-u, lokalnego oddziału Tauron, OP NSZZ „Solidarność” TAURON Kraków Oddział w Legnicy,z kolekcji Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej w Szklarskiej Porębie, Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz Muzeum Miedzi, a także wielu osób prywatnych – legnickich kolekcjonerów, ale także byłych i obecnych pracowników energetyki.GALERIA FOTOGRAFII - otwarcie wystawy 20.01.2023 r.


IMG_3192
Wystawa "Moc dla miasta. Historia legnickiej energetyki" -ekspozycja. Fot. D.Berdys
IMG_3182
IMG_3187
IMG_3193
IMG_3199
IMG_3208
IMG_3222