Hej, Miedź!!! 50 lat klubu piłkarskiego Miedź Legnica - plakat

wrzesień 2021 – marzec 2022

gmach główny

Wystawa Hej, Miedź!!! 50 lat klubu piłkarskiego Miedź Legnica to podsumowanie, a zarazem przypomnienie najważniejszych wydarzeń oraz sukcesów z półwiecza istnienia najbardziej znanego legnickiego klubu piłkarskiego. To także znakomita okazja do poznania historii legnickiego sportu z perspektywy czołowej drużyny regionu –  popularnej Miedzianki.

Klub Sportowy Miedź Legnica powstał we wrześniu 1971 r. jako jedno z trzech stowarzyszeń sportowych, które powołano w miejsce zlikwidowanego zaledwie miesiąc wcześniej Międzyzakładowego Związkowego Klubu Sportowego (słynny MZKS). Patronem klubu, który przejął po poprzedniku m.in. sekcję piłki nożnej, stały się lokalne zakłady przemysłu ciężkiego: Huta Miedzi „Legnica”, Zakłady Mechaniczne „Legmet” oraz Fabryka Przewodów Nawojowych. Mało kto wówczas przewidywał, że właśnie pod ich egidą narodzi się najważniejsza piłkarska jedenastka miasta, która już pięćdziesiąt lat dostarcza emocji kibicom piłki nożnej. Do najważniejszych sukcesów Miedzi należy zdobycie Pucharu Polski i reprezentowanie naszego kraju w Pucharze Zdobywców Pucharów (1992 r.) oraz awans do Ekstraklasy (2018 r.).
Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty i pamiątki związane z działalnością klubu w ciągu kolejnych pięćdziesięciu sezonów. Wśród nich znajdują oryginalne stroje piłkarskie, afisze meczowe, puchary, dokumenty, fotografie oraz liczne pamiątki związane z działalnością Miedzi, pozyskane zarówno od klubu, jak i od kibiców. Miejsce honorowe zajmuje zaś Puchar Polski, który dwadzieścia dziewięć lat temu legniczanie wywalczyli po zaciętej walce z faworyzowanym Górnikiem Zabrze.

Wystawa została przygotowana wspólnie przez Muzeum Miedzi w Legnicy i klub MKS Miedź Legnica SA.

GALERIA FOTOGRAFII - otwarcie wystawy 10.09.2021 r.

IMG_8502
Hej, Miedź!!! 50 lat klubu piłkarskiego Miedź Legnica - ekspozycja, fot. D.Berdys
IMG_8508
IMG_8514