Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski


listopad 2022 – maj 2023

gmach główny



W tym roku Muzeum Miedzi obchodzi 60-lecie istnienia i z tej okazji przygotowało wystawę prezentującą część kolekcji. Ale to tylko jeden urodzinowy akcent wystawienniczy. Bo Jarosław Jaśnikowski, artysta związany nierozerwalnie z Legnicą, postanowił z okazji jubileuszu podarować muzeum wybrane prace. Powstała więc kolejna ekspozycja pt. „Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski”. Prezentuje ona różne realizacje Jaśnikowskiego, w tym m.in. prace z serii „Magiczna Legnica”, umieszczone w miejskim kalendarzu w 2017 r., a także inkografie przedstawiające przekrojowo twórczość artysty oraz kilka rysunków poświęconych rodzinnemu miastu.

60 lat Muzeum Miedzi


listopad 2022-maj 2023

Akademia Rycerska


Muzeum Miedzi świętuje jubileusz 60-lecia. Placówka od czasu powstania z myślą o kolejnych pokoleniach gromadzi cenne przedmioty, dające obraz ludzkiego talentu, umiejętności, stylu życia, zainteresowań czy wiedzy. W księgach inwentarzowych muzealiów zapisano ponad 36 tysięcy pozycji, księgozbiór liczy ponad 14 tysięcy tytułów, ale faktyczna liczba przedmiotów jest dużo większa. Jubileuszowa wystawa to znakomita okazja do przekrojowego pokazania i zbiorów i ludzi, bez których nie byłoby muzeum. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 18 listopada o godz. 17 w części muzeum znajdującej się w Akademii Rycerskiej. Zapraszamy.

Sztuka zniszczona. Wystawa rzeźb Jacka Opały


9 września -22 października 2022 r.

Akademia Rycerska


Jacek Opała urodził się w 1970 r. na Dolnym Śląsku w Bolesławcu, mieście ceramiki. Zafascynowany klasyczną rzeźbą - począwszy od starożytnych Pompejów, przez Michała Anioła po Igora Mitoraja - w 2009 r. zaczyna rzeźbić w glinie. Jego prace łączą harmonię idealistycznej formy z kombinacją zdobień, kolorów i dodatków czy zniekształceń.

Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz


wrzesień 2022 – kwiecień 2023

gmach główny

 
To wystawa prac jednego z najważniejszych rzeźbiarzy ostatnich dekad w Polsce. Jest on szczególnie ważny dla naszego muzeum oraz regionu, ponieważ jego wędrówka po Dolnym Śląsku zaczęła się właśnie w Legnicy, w której to w 1970 r. wygrał I Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski. Podjęta wtedy decyzja o wyjeździe ze stolicy i budowaniu kariery w prężnie rozwijającym się Zagłębiu Miedziowym okazała się jedną z ważniejszych w jego życiu. Artysta mieszkał kolejno w Legnicy, Lubinie, we wsi Czerniec, Chocianowie, Świeradowie Zdroju, a przez ostatnie 30 lat w Szklarskiej Porębie.

Czas ucieka wieczność czeka. Postscriptum


lipiec – październik 2022

Akademia Rycerska


Na wystawie prezentujemy ponad 100 prac medalierskich powstałych dla uczczenia pamięci o legniczaninie Bernardzie Marku Adamowiczu (1955‒2020). Medale pokazują portret bohatera wystawy, a także tematy mu bliskie jak: wiara, pontyfikat Jana Pawła II.